1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Čínská ChemChina koupí italského výrobce pneumatik Pirelli

tire factoryMilán - Čínská společnost China National Chemical Corporation (ChemChina) se dohodla na převzetí italského výrobce pneumatik Pirelli. Do čínských rukou se tak dostane jeden ze symbolů italského průmyslu, píše agentura Reuters.

Dohoda oceňuje italský podnik na 7,1 miliardy eur (195 miliard Kč).

Pirelli je pátým největším výrobcem pneumatik na světě. ChemChina nejprve koupí více než čtvrtinový podíl, který v Pirelli vlastní italská holdingová firma Camfin. Poté spustí povinnou nabídku na převzetí zbývajících akcií.

ChemChina díky převzetí získá technologie pro výrobu prvotřídních pneumatik, u kterých lze dosahovat vyšších marží. Pirelli si pak zajistí lepší přístup na čínský trh.

Dohodnutá transakce je nejnovější z řady čínských akvizic v Itálii a jednou z největších akvizic ze strany čínských společností v Evropě, napsal Reuters. Podmínky pro takovéto akvizice jsou příznivé díky slabému kurzu eura a známkám hospodářského oživení v Evropě.

Noví čínští majitelé Pirelli si vyberou nového předsedu představenstva 143 let staré společnosti. Výkonným ředitelem zůstane Tronchetti Provera, který pro výrobce pneumatik začal pracovat v roce 1986.

Podrobnosti o dohodě unikly na veřejnost na konci minulého týdne, tedy předtím, než ji v neděli odsouhlasili největší akcionáři Pirelli. Již v pátek stoupla cena akcií Pirelli na milánské burze na 25leté maximum 15,81 eura za jednu. Dnes akcie připsaly zhruba 1,7 procenta.

Itálie, jejíž ekonomika se snaží vynořit se z nejdelší recese od druhé světové války, se stala lovištěm pro čínské společnosti. Ty mají zájem ovládnout význačné italské firmy, jimž chybí finanční prostředky, napsal v dnešní analýze Reuters.

"Číňané mají kapitál, Itálie má značky, výrobky a know-how, ale nemá peníze," sdělil podle této agentury nejmenovaný bankéř s informacemi o dohodě týkající se převzetí Pirelli.

Čínské nákupy v Itálii tak zahrnují elektrárenské firmy Terna a Snam, výrobce turbín Ansaldo či výrobce luxusních jachet Ferretti. Čínská centrální banka kromě toho nakoupila menší podíly v největších a nejziskovějších italských firmách obchodovaných na burze.

Čínské obchody v Evropě obvykle cílí na získání význačného podílu ve firmách, nikoli ale na přímou kontrolu, jakou ChemChina získá nad Pirelli.

"Domnívám se, že to je jasný signál, že už nechtějí investovat v zákulisí. Chtějí hrát vedoucí roli v centru pozornosti," sdělil podle Reuters Alberto Forchielli, výkonný ředitel ve společnosti Mandarin Capital Partners.

Rostoucí význam Číny coby investičního partnera v Evropě zdůraznily události z minulého týdne, kdy Itálie společně s Francií a Německem následovaly Británii a vyjádřily navzdory výhradám Spojených států podporu vznikající mezinárodní asijské rozvojové bance AIIB, podporované Čínou.

27.03.2015  ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...