1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Polská PKN posiluje pozici v Kanadě koupí další těžařské firmy

PKN Orlen logoVaršava - Polská petrochemická společnost PKN Orlen posiluje svoji pozici v Kanadě. Její kanadská těžební divize TriOil Resources koupila konkurenční firmu Birchill Exploration.

Díky akvizici se má těžební kapacita firmy v Kanadě zdvojnásobit. Finanční podmínky dohody však PKN, která je také majitelem českého Unipetrolu, v dnešním prohlášení nezveřejnila. Bližší detaily chce poskytnout až po dokončení transakce, uvedla tisková agentura PAP.

PKN chce dokončit transakci ještě v tomto čtvrtletí, musí však nejprve získat povolení od kanadského antimonopolního úřadu. V prvním čtvrtletí těžba firmy TriOil činila 330.000 barelů ropného ekvivalentu.

PKN koupila TriOil loni v září za 183,7 milionu kanadských dolarů (3,3 miliardy Kč) a převzetí dokončila v listopadu. Akvizice byla první expanzí firmy do oblasti těžby ropy v zahraničí. Největší zpracovatel ropy v Polsku a ve střední Evropě se snaží zvýšit těžbu ropy a omezit závislost na dodávkách z Ruska. Má proto zájem také o případnou těžbu z břidlic v Polsku a plánuje do roku 2017 utratit 2,7 miliardy zlotých (17,7 miliardy Kč) za akvizice po celém světě, píše na svých stránkách businessweek.com.

Před akvizicí TriOil téměř veškeré příjmy a zisk PKN pocházely z rafinace a petrochemických aktivit a z prodeje pohonných hmot ve střední Evropě. V prvním čtvrtletí však firma poprvé vykázala zisk z těžby ropy.

Birchill těží ropu a plyn v provincii Alberta. Firma vytěží více než 4000 barelů ropy denně a její odhadované rezervy jsou 26,6 milionu barelů. TriOil vytěží 3700 barelů denně a jeho rezervy činí 22 milionu barelů.

16.05.2014  ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...