1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Unipetrol koupí za 30 milionů eur od Eni podíl v České rafinérské

Unipetrol rpa logoPraha - Petrochemický holding Unipetrol využil předkupního práva a přijal nabídku italské firmy Eni na odkup jejího podílu v České rafinérské. Za 30 milionů eur (823 milionů Kč) získá zhruba 32,5 procenta akcií.

Transakce by měla být dokončena ještě letos, Unipetrol bude poté jediným akcionářem České rafinérské. ČTK o tom informoval jeho mluvčí Mikuláš Duda.

"Další integrace rafinérského a petrochemického segmentu zůstává klíčovým bodem našich hlavních strategických cílů," uvedl generální ředitel Unipetrolu Marek Świtajewski. Stoprocentní podíl podle něj umožní posílit pozici společnosti na českém trhu a zvýší bezpečnost dodávek surovin pro petrochemický segment Unipetrolu.

Unipetrol již začátkem roku zvýšil v České rafinérské svůj podíl, když za více než 27 milionů dolarů (536 milionů korun) koupil zhruba 16 procent akcií podniku od společnosti Shell Overseas Investments.

O koupi podílu Eni v České rafinérské měl zájem i maďarský ropný a plynárenský koncern MOL, který už v květnu podepsal s Eni dohodu o koupi. Dnešní rozhodnutí ale nebude mít podle mluvčího MOL Ladislava Procházky vliv na akvizici sítě čerpacích stanic Eni v ČR, na Slovensku a v Rumunsku skupinou MOL ani na zásobování těchto stanic. MOL koupí od Eni 208 čerpacích stanic Agip, transakci ještě musí posoudit antimonopolní úřad.

Česká rafinérská je jediným zpracovatelem ropy a výrobcem ropných produktů v České republice. Provozuje rafinerie ropy v Litvínově a Kralupech nad Vltavou.

Unipetrol plánuje v příštích letech rozsáhlé investice do modernizace závodů a nových projektů, které by měly mimo jiné přispět k větší integraci jeho rafinérských a petrochemických aktivit. Vláda usiluje o to, aby tyto investice pomohly zajistit zachování provozu závodů České rafinérské a zabezpečit energetické potřeby České republiky.

09.07.2014  ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...