1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Automobilce Ford klesl čtvrtletní čistý zisk o 24 procent, překonal však odhady

ford logo 2Dearborn - Americké automobilce Ford Motor v prvním čtvrtletí meziročně klesl čistý zisk o 24 procent na 1,33 miliardy dolarů (31,3 miliardy Kč). Zisk na akcii byl ale vyšší, než odhadovali analytici. Dařilo se divizi užitkových vozidel a rostl prodej hybridních vozů.

Snížily se však tržby a prodej automobilů se spalovacím motorem. Firma to uvedla na svém webu.

Automobilka v prvním čtvrtletí vykázala v divizi elektrických vozidel a softwaru provozní ztrátu 1,3 miliardy dolarů. Společnost očekává, že toto podnikání utrpí za celý rok ztrátu před zdaněním pět až 5,5 miliardy dolarů.

V nejbližší době jsou pro Ford hlavní prioritou hybridní vozy, které mají zákazníkům usnadnit budoucnost poháněnou bateriemi. Automobilka chce letos zvýšit prodej hybridů o 40 procent a v příštích letech jej zečtyřnásobit.

Celkové tržby za čtvrtletí vzrostly o 3,2 procenta na 42,78 miliardy dolarů. Mírně tak zaostaly za odhady analytiků z Wall Street, kteří v průměru očekávali tržby 42,93 miliardy dolarů.

Generální ředitel Jim Farley uvedl, že Ford mírní ambice ohledně elektromobilů. Tento měsíc firma odložila plánované uvedení svého elektromobilu v Kanadě a také uvedení nové generace elektrického pick-upu vyráběného v Tennessee. Vedení Fordu uvedlo, že novou generaci elektromobilů podnik na trh neuvede do té doby, než budou ziskové.

Obchod s elektromobily se ukazuje jako obtížný nejen pro starší výrobce automobilů, jako je Ford, ale také pro výrobce čistě elektrických vozidel, jako je Tesla, píše agentura Reuters. Tesla, kterou vede její spoluzakladatel Elon Musk, nedávno celosvětově propustila deset procent zaměstnanců a tento týden oznámila první pokles čtvrtletních tržeb od pandemie covidu-19.

Ford očekává, že se mu podaří dosáhnout horní hranice předpokládaného ročního výhledu, který je u zisku před úroky a zdaněním stanoven na deset až 12 miliard USD.

Akcie Fordu v reakci na zprávu o hospodaření zpevnily o více než tři procenta.

02.05.2024 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...