1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

BMW chce investovat 500 mil. liber do závodu v Oxfordu, kde se vyrábí vozy Mini

Mini logoLondýn - Německá automobilka BMW chce investovat kolem 500 milionů liber (13,2 miliardy Kč) do svého závodu v britském městě Oxford, kde se vyrábí vozy Mini. S odvoláním na obeznámený zdroj o tom informovala televize Sky News.

Investice bude zahrnovat dotaci 75 milionů liber z britského vládního fondu pro transformaci automobilového průmyslu a podle Sky News zajistí budoucí výrobu v závodě.

BMW odmítlo zprávu komentovat. Automobilka nicméně uvedla, že v oxfordském závodě se bude vyrábět většina modelů Mini nové generace. Koncem loňského roku oznámila, že v rámci partnerství s automobilkou Great Wall Motor přesouvá výrobu elektrických vozů Mini do Číny.

"Co se týče nové generace vozů, v Oxfordu se bude vyrábět většina modelů Mini, třídveřový a pětidveřový Mini Cooper a také Mini Cabrio - jeden z našich nejdůležitějších vozů, který je celosvětovým bestsellerem. Veškeré budoucí výrobní plány zavčasu oznámíme," uvedl mluvčí BMW.

Britský automobilový sektor za sebou má z hlediska výroby nejhorší rok od 50. let minulého století. V roce 2022 vyrobily automobilky podle údajů svazu výrobců a prodejců aut SMMT pouze 775.014 vozidel, což představuje meziroční propad o téměř deset procent.

Vozy Mini se v Oxfordu vyráběly od 50. letech minulého století do roku 2000. Jejich produkce byla obnovena v roce 2001 pod vlastnictvím BMW. Ročně se v Oxfordu vyrobí zhruba 200.000 vozů Mini, z nichž asi 80 procent je určeno pro exportní trhy. Továrna zaměstnává přibližně 4000 lidí, což z ní činí jednu z nejvýznamnějších továren v Británii.

13.03.2023 Zdroj: ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...