Čínská CALB postaví v Portugalsku obří továrnu na baterie pro elektromobily
- Podrobnosti
- Kategorie: Automobilový průmysl
Peking/Lisabon - Čínská společnost CALB, která je jedním z největších výrobců baterií pro elektromobily na světě. investuje do obří továrny na baterie v Portugalsku dvě miliardy eur (50,1 miliardy Kč). Výroba v závodě by měla začít v roce 2028, oznámila čínská firma.
Továrna se bude nacházet asi 100 kilometrů jižně od Lisabonu. Vyrábět bude lithiové baterie s celkovou roční kapacitou 15 gigawatthodin, což odpovídá asi 187.000 baterií pro elektromobily. Baterie budou určené převážně pro evropský trh.
Pro CALB to bude první továrna v Evropě. V závodě má vzniknout 1800 pracovních míst a očekává se, že po dosažení plné kapacity se na hrubém domácím produktu Portugalska bude podílet více než čtyřmi procenty.
Spolu se sousedním Španělskem chce Portugalsko využít místní ložiska lithia. Společnost Savannah Resources se sídlem v Londýně očekává, že v roce 2027 zahájí komerční produkci lithia ve svém projektu Barroso na severu Portugalska. Ložisko spodumenu, minerálu obsahujícího lithium, je podle Savannah v Barrosu nejvýznamnější v Evropě.
06.03.2025 Zdroj: ČTK
Nenechte si ujít...
- 1
- 2
- 3
Válcovna trub v Ostravě vyvíjí trubku pro skladová…
Category: Firmy

Ostrava - Válcovna trub (VT) v Ostravě, což je jeden z provozů největšího českého hutního podniku Třinecké žele…
Přes 70 pct elektřiny vyrobené v Libereckém kraji…
Category: Energetika

Liberec - Přes 70 procent elektrické energie vyrobené loni v Libereckém kraji pocházelo z obnovitelných zdrojů.…
Mero úspěšně dokončilo poslední zátěžové testy roz…
Category: Energetika

Praha - Státní provozovatel ropovodů Mero dokončil poslední zátěžové testy rozšířeného ropovodu TAL. Testy podl…
Lasselsberger Plzeň prodal 20 mil. m2 keramických…
Category: Stavebnictví

Plzeň - Plzeňská skupina Lasselsberger, největší výrobce keramických obkladů v ČR, prodala loni 20 milionů metr…
Jablonecká energetická pokračuje v modernizaci vy…
Category: Energetika

Jablonec nad Nisou - Jablonecká energetická (JE) pokračuje v modernizaci teplárenské soustavy v Jablonci nad Ni…
Připojte se: