1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Čtvrtletní tržby automobilky Stellantis klesly o 12 procent, zaostaly za odhady

Stellantis logoAmsterodam/Milán - Tržby nadnárodní automobilové skupiny Stellantis v první čtvrtletí meziročně klesly o 12 procent na 41,7 miliardy eur (1,05 bilionu Kč) a zaostaly za odhady. Firma ale podle dnešní tiskové zprávy předpokládá, že nové modely podpoří její růst a ziskovost ve druhé polovině roku.

 

Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali tržby za první kvartál na 42,6 miliardy eur. Akcie Stellantisu obchodované na milánské burze dopoledne vykazovaly pokles téměř o dvě procenta, což byl nejhorší výsledek mezi nejhodnotnějšími italskými firmami.

Na výsledku se podle firmy podepsaly nižší objemy, nevhodný sortiment výrobků a dynamika směnných kurzů. Podobného názoru jsou také analytici ze společnosti Jefferies, podle nichž je za horšími výsledky hospodaření především Evropa.

Stellantis dodal zákazníkům v prvním čtvrtletí 1,335 milionu vozů, což je o deset procent méně než ve stejném období loni. Prodej plně elektrických vozidel se však o osm procent zvýšil.

Firma, mezi jejíž značky patří Peugeot, Fiat, Alfa Romeo a Jeep, uvedla od začátku letošního roku na trh čtyři nové modely z celkem 25 plánovaných, včetně 18 elektromobilů. Podle finanční ředitelky Natalie Knightové vytváří plán zavádění nových modelů "předpoklady pro podstatně lepší růst a ziskovost ve druhé polovině roku“.

Konkurenční skupině Volkswagen v prvním čtvrtletí klesl provozní zisk i prodej aut. Provozní zisk se meziročně snížil o 20 procent na 4,59 miliardy eur. Prodej aut pak největší automobilce v Evropě klesl na 2,08 milionu z 2,12 milionu před rokem.

07.05.2024 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...