1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

General Motors oznámil program zpětného odkupu akcií za šest miliard dolarů

general motors logo companyDetroit - Americký výrobce automobilů General Motors (GM)oznámil zahájení programu zpětného odkupu akcií v hodnotě šest miliard dolarů (138 miliard Kč). Schválilo to představenstvo, stojí v tiskové zprávě.

Automobilka tak navazuje na předchozí zpětný odkup akcií v hodnotě deset miliard dolarů (230 miliard Kč) oznámený loni v listopadu.

"Investice GM do vlastních značek a produktového portfolia v posledních letech, stejně jako provozní disciplína společnosti, přinášejí trvale vyrovnaně vysoký růst tržeb, marží i volné hotovosti," prohlásil viceprezident a finanční ředitel GM Paul Jacobson. Firma je podle něj zisková v segmentu spalovacích motorů, ale stále zvyšuje ziskovost i na trhu elektromobilů.

Společnosti přikračují ke zpětnému odkupu akcií, jímž vrací část peněz akcionářům, pokud mají zásobu finanční hotovosti a nemají pro ni náležitě výhodné investiční využití. Namísto neproduktivních investic si tak předcházejí akcionáře, zvyšují hodnotu svých akcií a tím si otevírají cestu k případnému budoucímu levnějšímu získání nového kapitálu.

Aktuálně oznámený program zpětného výkupu akcií je druhý za posledních 12 měsíců a čtvrtý od ledna 1997. Zatímco třetí program mířil na rekordních deset miliard, první dva vykupovaly akcie shodně po 2,5 miliardy USD.

Čistý zisk GM v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl o 24,4 procenta na 2,97 miliardy USD (68,5 miliardy Kč). Hospodaření podpořila poptávka po vozech se spalovacím motorem, zvláště pickupů a dalších modelů s vyšší ziskovostí.

18.06.2024 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...