1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Hořovický Saint-Gobain Sekurit utržil čtyři mld. Kč a vyrobil 1,5 mil. autoskel

auto glassHořovice - Hořovický výrobce autoskel Saint-Gobain Sekurit loni utržil přes čtyři miliardy korun a vyprodukoval kolem 1,5 milionu čelních skel. Podobný obrat i objem výroby plánuje i letos. V posledních 13 letech investoval do modernizace a rozšíření závodu přes tři miliardy korun, letos to bude do 100 milionů Kč.

Cílem už není rozšiřovat kapacity, ale investovat do zefektivňování a automatizace výroby skel s vysokou přidanou hodnotou, řekl dnes ČTK finanční ředitel Jan Červený. Loňské tržby jsou podle něj podobné jako v roce 2022.

Firma s 650 zaměstnanci se orientuje na výrobu laminovaných bezpečnostních skel s integrovaným vytápěním či ochranou proti přehřívání. Kromě toho produkuje různé typy panoramatických skel či pokročilé head-up displeje s rozšířenou realitou, které řidičům promítají důležité informace přímo do zorného pole a neodvádějí jeho pozornost mimo vozovku.

"Průběžně pracujeme na zdokonalování výrobního procesu, abychom byli připraveni na všechny výzvy, které před námi stojí při změnách v automobilovém průmyslu," uvedl Červený.

Podotkl, že rozdíl mezi dnešními autoskly a těmi vyráběnými před 30 lety je obrovský, i když to na první pohled není vidět. Autoskla z hořovického závodu mají kromě head-up displejů například integrované antény, vyhřívání nebo antireflexní prvky odrážející tepelné záření. "Jediné, co je tam stejné, je to sklo," dodal Červený.

Velkým vývoj podle něj prodělala i výroba laminovaných střešních skel, která brání ohřívání kabiny během jasných dní nebo u nichž lze díky tekutým krystalům stisknutím tlačítka nastavovat míru propustnosti slunečních paprsků, a odstranit tak nutnost mechanické clony.

Společnost patří do skupiny Saint-Gobain, která zaměstnává 160.000 lidí v 76 zemích. Své výrobky dodává většině velkých automobilek v Evropě. "Úzce spolupracujeme s automobilkami tak, abychom jim sami mohli navrhnout řešení, které by mohli použít ve svých automobilech," dodal Červený.

První automobilové sklo vyrobila firma v Hořovicích před 28 lety. Závod, který původně zaměstnával 60 lidí a na jedné poloautomatické lince vyráběl několik stovek tisíc skel ročně, se rozrostl na desetinásobek. Od roku 2011 vybudoval tři nové linky, první plně robotizovanou zprovoznil v roce 2016. O dva roky později se rozjela další pro nadrozměrná čelní skla a panoramatické střechy. Nyní se v hořovickém závodě vyrábějí autoskla na devíti integrovaných linkách.

21.06.2024 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...