1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Jaguar Land Rover zvýší investice do elektrifikace na 15 miliard liber

Jaguar Land RoverLondýn - Britský výrobce luxusních aut Jaguar Land Rover (JLR) zvýší investice do elektromobilů, chce dohnat světové konkurenty. Automobilka, kterou vlastní indická Tata Motors, na elektrifikaci v příštích pěti letech vynaloží 15 miliard liber (320 miliard Kč). Oznámila to dnes v tiskové zprávě na svém webu.

Dříve JLR plánovala do přechodu na elektromobily investovat 2,5 miliardy liber ročně.

Tlak na výrobce automobilů, aby se rychle přeorientovali na elektrický pohon, se zvyšuje. Platí to zejména v případě Číny, která je největším automobilovým trhem světa a kde je soutěž rychlejší a tlak na snižování cen elektromobilů tam nabírá na intenzitě.

JLR na začátku roku 2021 uvedla, že vozy značky Jaguar budou od roku 2025 zcela elektrické a všechny zbylé vozy automobilky přejdou na tento bezemisní pohon do roku 2030. Firma v dnešní tiskové zprávě neinformovala, kdy skončí s výrobou modelů na fosilní paliva.

Britská automobilka uvedla v roce 2018 na trh svůj elektrický model I-Pace, který se dočkal dobrého přijetí. Od té doby žádný další model s nulovými emisemi nepředstavila. Příští rok plánuje představit plně elektrické SUV Range Rover, které si zájemci budou moci objednat už letos. Firma dále oznámila, že v jejím závodu ve městě Halewood na severozápadě Anglie se budou vyrábět pouze elektrické modely.

Společnost JLR vykázala v lednu čtvrtletní zisk. Ve srovnání s ostatními automobilkami se hůře vypořádala s dopady pandemie a nedostatkem čipů, připomíná Reuters. Ve fiskálním roce 2022, který skončil 31. března loňského roku, prodala britská automobilka 376.381 aut, což znamená pokles o 39 procent ve srovnání s rokem 2018, tedy posledním rokem, kdy výrobce aut vykázal zisk.

Indická společnost Tata, která britského výrobce aut vlastní, zvažuje výstavbu závodu na výrobu baterií pro elektromobily ve Španělsku nebo Británii, který by dodával JLR, informovala dříve s odvoláním na zdroj Reuters.

27.04.2023 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...