1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Negativní dopady zavedení cla na elektromobily převažují nad přínosy

Skoda logoMladá Boleslav - Škoda Auto považuje načasování rozhodnutí Evropské komise (EK) o uvalení obchodních cel na dovoz elektromobilů z Číny kvůli aktuálně nízké poptávce po bateriových elektromobilech (BEV) za nešťastné.

Evropská komise známila, že chce na základě prvních zjištění opatření k vyrovnávání na trhu uvalit cla na dovoz elektromobilů vyrobených v Číně, a to ve výši dodatečných 17,4 až 38,1 procenta nad hodnotu nynějších deseti procent. Negativní dopady rozhodnutí převažují nad možnými přínosy, uvedl na dotaz ČTK vedoucí komunikace Škoda Auto Tomáš Kotera.

"Vyrovnávací cla nejsou obecně vhodná pro dlouhodobé posílení konkurenceschopnosti evropského automobilového průmyslu – odmítáme je. Načasování rozhodnutí Evropské komise je nešťastné vzhledem k současné slabé poptávce po vozidlech BEV v Německu a Evropě. Negativní dopady tohoto rozhodnutí převažují nad případnými přínosy pro evropský automobilový průmysl," uvedl Kotera.

Koncern Volkswagen včetně Škoda Auto podle něj usiluje o otevřenou obchodní politiku. "Evropa potřebuje regulatorní prostředí, které posílí automobilový průmysl při přechodu na e-mobilitu a klimatickou neutralitu. Věříme našim produktům a v naše schopnosti inovovat. Koncern Volkswagen a Škoda Auto sebevědomě přijímají rostoucí mezinárodní konkurenci, včetně konkurence z Číny, a vnímají ji jako příležitost," doplnil Kotera.

Obavy z negativních dopadů dnes vyjádřilo také Sdružení automobilového průmyslu, které zastupuje tuzemské automobilky. Možné uvalení obchodních cel na dovoz elektromobilů z Číny problémy s čínskou konkurencí neřeší a můžou se ukázat naopak jako kontraproduktivní, uvedlo dnes sdružení. Jeho zástupci se domnívají, že Čína začne vůči Evropě i USA uplatňovat odvetná opatření a nynější napjaté obchodní vztahy se dál zhorší.

Cla by podle Evropské komise začala platit od 4. července. Čína chystaná opatření kritizuje.

24.06.2024 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...