1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Ve Francii kritizují rentu pro končícího šéfa PSA Peugeot Citroën

Peugeot citroen logo1Paříž - Francouzská vláda automobilce PSA Peugeot Citroën oznámila, aby přehodnotila údajně nepřiměřenou rentu pro odcházejícího šéfa Philippea Varina.

Podnik, který se potýká s finančními problémy, si dal z těchto důvodů ke konci minulého roku stranou téměř 21 milionů eur (574 milionů Kč).

Automobilka tento týden oznámila, že Varina příští rok ve funkci generálního ředitele nahradí Carlos Tavares, bývalý muž číslo dvě ve vedení domácího konkurenta Renault. Tento krok by měl ztrátové automobilce zajistit nové finanční prostředky od čínského partnera Dongfeng.

Francouzské ministry a odbory ale nepříjemně překvapilo, že automobilka hodlá jednašedesátiletému Varinovi, který skončí tři roky před vypršením kontraktu, vyplácet penzi 310.000 eur (8,4 milionu Kč) ročně. Částka je po zdanění.

"Vhledem k obětem, které byly učiněny, vzhledem k situaci podniku, vzhledem k záruce státu mám za to, že se zde nacházíme na nepřiměřené úrovni," sdělil podle webu listu Le Parisien francouzský ministr financí Pierre Moscovici. "Požadujeme, aby skupina vše vyjasnila," prohlásil v závěru zasedání vlády. Ministr reindustrializace Arnaud Montebourg sdělil, že rozhodnutí o výši renty by se mělo znovu uvážit.

Francouzská automobilka se snaží zotavit z šestiletého propadu na evropském automobilovém trhu a ruší více než 10.000 pracovních míst.

Agentura Reuters uvedla, že Varin v souladu se zvyklostmi firmy na rozdíl od svých protějšků v jiných velkých francouzských společnostech nedostane žádné odstupné. V rozhovoru pro francouzský rozhlas potvrdil, že by měl od firmy dostávat důchod asi 300.000 eur ročně, což je asi třetina jeho ročního platu. Částku 21 milionů eur, kterou PSA loni vyčlenila na program výplaty důchodů pro Varina, ale prý nečeká.

Varin od roku 2011 nedostal žádné odměny, poznamenal mluvčí automobilky. V únoru se kvůli krizi vzdal pohyblivé složky své mzdy za uplynulý rok. Částka, kterou PSA vyčlenila, by prý měla stačit na výplatu takové renty po dobu 25 let.

28.11.2013  ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...