1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Americký Merck koupí firmu Cubist s léky proti superbakteriím

Merck logoNew York - Americká farmaceutická skupina Merck & Co. se dohodla na převzetí firmy Cubist Pharmaceuticals, která vyvíjí léky proti takzvaným superbakteriím odolným vůči běžným antibiotikům.

Transakce přijde Merck na 8,4 miliardy dolarů (zhruba 189 miliard Kč) a bude druhou velkou akvizicí společnosti v letošním roce.

Farmaceutické koncerny jako je Merck či britská AstraZeneca se v poslední době zaměřily na nové typy antibiotik, které jsou schopny bojovat se superbakteriemi. Na hrozbu odolných bakterií začaly důrazně upozorňovat Světová zdravotnická organizace (WHO) a americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). To loni odhadlo, že jen v USA onemocní takovými infekcemi každý rok přes dva miliony lidí a nejméně 23.000 na ně zemře.

Transakcí získá Merck přístup k antibiotiku Cubicin, nejprodávanějšímu léku firmy, jejíž tržby přesahují miliardu dolarů. Cubist má teď navíc v poslední fázi schvalování slibný lék Ceftolozane/Tazobactam, který léčí komplikované infekce močových cest.

Merck má podle dohody zaplatit za každou akcii společnosti Cubist 102 dolarů, což je 37 procent nad páteční závěrečnou cenou těchto akcií na burze. Merck předpokládá, že převzetí společnosti Cubist začne v roce 2016 významně přispívat k zisku celé skupiny.

Merck už letos koupil za 3,85 miliardy dolarů firmu Idenix Pharmaceuticals, která vyvíjí léky na žloutenku typu C. Merck loni dosáhl výnosů zhruba 44 miliard dolarů (987,7 miliardy Kč).

12.12.2014  ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

 220x660 2023CZ

Nenechte si ujít...