1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Benzina zavádí prodej léčiv na čerpacích stanicích

farmaceutika3Praha - Benzina, největší síť čerpacích stanic v Česku zavádí na svých pumpách prodej vybraných volně prodejných léků. ČTK o tom informoval mluvčí petrochemického holdingu Unipetrol Mikuláš Duda.

Právě Unipetrol všech 338 čerpacích stanic Benzina v ČR vlastní, léky se do konce prázdnin objeví na 50 z nich. Největší konkurent MOL již léky na některých svých stanicích v ČR nabízí.

"Pro prodej léčiv jsme vytipovali zejména lokality na dálničních tazích a silnicích první třídy, kde je vysoká frekvence dopravy. V případě, že se u řidiče či spolujezdce objeví zdravotní obtíže, které mohou ovlivnit pohodlí i bezpečnost cestování, jsou volně prodávané léky na čerpací stanici vítanou službou," uvedl ředitel pro shop a gastro Benziny Filip Balcárek. Společnost vybírala podle něj také čerpací stanice s nepřetržitým provozem ve městech, takže je možné nabídnout okamžitou pomoc i v nočních hodinách. 

"Dostupnost lékáren v Česku je podle mého názoru dobrá, chápu ale, že zejména v nočních hodinách pro někoho může být nákup léku na benzinové stanici řešením," řekl ČTK prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. Zásadní podle něj je, aby prodejci byli proškoleni. V souvislosti s aktivitami benzinek se dozvěděl, že pracovníky školí v řádu jedné, dvou hodin privátní subjekty, takže dotyčný nemůže nic vědět ohledně léků. 

"Respektujeme, že vyhláška prodej umožňuje, ale budeme usilovat o to, aby školení prodejců bylo natolik důkladné, aby věděli alespoň základní věci o přípravcích, které prodávají," dodal.

Mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Lucie Šustková ČTK řekla, že mezi vyhrazené léky, které lze použít i bez konzultace lékaře a lékárníka, patří čaje, dezinfekční přípravky či léky na zmírnění bolesti. Povolení k jejich prodeji má 1604 subjektů, většinou obchody s potravinami, ale i řada benzinových stanic.

Léky smí prodávat jen osoba, která má osvědčení o odborné způsobilosti prodejce vyhrazených léků. Prodávat se smějí vyhrazené léky, z prodeje se vyřazují léky závadné, s prošlou dobou použitelnosti, narušeným obalem, či ty, u nichž nebyly dodrženy podmínky skladování. Prodej léků mimo lékárny povolil zákon z roku 2007, podmínky upřesnila vyhláška z roku 2008.

Benzina uvedla, že k dispozici motoristům budou zejména léky na akutní bolesti, teplotu nebo nevolnost. Celkem má jít o 15 druhů vyhrazených léčiv a 20 dalších přípravků a potravinových doplňků.

Největším konkurentem Benziny na českém maloobchodním trhu čerpacích stanic je od začátku srpna, kdy převzal 125 pump od italské společnosti Agip, maďarský ropný holding MOL. Provozuje 316 stanic. Mluvčí Slovnaftu Anton Molnár, který holding v Česku mediálně zastupuje, ČTK řekl, že i skupina MOL má již s prodejem léků zkušenosti. "Na síti bývalých čerpacích stanic Agip se již prodávají a my plánujeme v rozšiřování jejich prodeje pokračovat," uvedl bez bližších podrobností Molnár.

19.08.2015 ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

 220x660 2023CZ

Nenechte si ujít...