1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Chorvatskou chemičku chce Babišův Agrofert, Rakušané a Maďaři

petrokemija kutinaZáhřeb - O polostátní chorvatskou chemičku Petrokemija Kutina má vedle skupiny Agrofert zájem také rakouská společnost Borealis a maďarský Nitrogénművek.

S odvoláním na chorvatskou vládní komisi o tom informoval portál Chorvatského rozhlasu a televize (HRT). Agrofert, jehož majitelem je český ministr financí Andrej Babiš, o záměr zúčastnit se tendru informoval již na konci loňského roku.

Chorvatsko očekává závazné nabídky 7. března, poté zmíněná komise pro vládu vypracuje návrh s doporučeními, konečné rozhodnutí by mělo učinit vedení společnosti. V pondělí se na chorvatském ministerstvu hospodářství konalo jednání se strategickými investory, kteří předložili plány na budoucí rozvoj chemičky.

Petrokemija Kutina je velkým producentem hnojiv, v poslední době ale hospodařila se ztrátou. Podle firemních údajů potřebuje investice ve výši až 200 milionů eur (takřka 5,5 miliardy korun).

Koncern Agrofert je podle svého tvrzení jedničkou zemědělsko-potravinářského sektoru v Česku a dvojkou v chemickém průmyslu. Společnost se zhruba 27.000 zaměstnanci stoprocentně vlastní Babiš, předsedou představenstva mateřské firmy je ale po Babišově vstupu do vlády Zbyněk Průša.

26.02.2014  ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...