1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Chorvatskou chemičku chce Babišův Agrofert, Rakušané a Maďaři

petrokemija kutinaZáhřeb - O polostátní chorvatskou chemičku Petrokemija Kutina má vedle skupiny Agrofert zájem také rakouská společnost Borealis a maďarský Nitrogénművek.

S odvoláním na chorvatskou vládní komisi o tom informoval portál Chorvatského rozhlasu a televize (HRT). Agrofert, jehož majitelem je český ministr financí Andrej Babiš, o záměr zúčastnit se tendru informoval již na konci loňského roku.

Chorvatsko očekává závazné nabídky 7. března, poté zmíněná komise pro vládu vypracuje návrh s doporučeními, konečné rozhodnutí by mělo učinit vedení společnosti. V pondělí se na chorvatském ministerstvu hospodářství konalo jednání se strategickými investory, kteří předložili plány na budoucí rozvoj chemičky.

Petrokemija Kutina je velkým producentem hnojiv, v poslední době ale hospodařila se ztrátou. Podle firemních údajů potřebuje investice ve výši až 200 milionů eur (takřka 5,5 miliardy korun).

Koncern Agrofert je podle svého tvrzení jedničkou zemědělsko-potravinářského sektoru v Česku a dvojkou v chemickém průmyslu. Společnost se zhruba 27.000 zaměstnanci stoprocentně vlastní Babiš, předsedou představenstva mateřské firmy je ale po Babišově vstupu do vlády Zbyněk Průša.

26.02.2014  ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

 220x660 2023CZ

Nenechte si ujít...