1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Novartis prodá část aktivit britské GSk a americké Eli Lilly

NovartisCurych - Švýcarská farmaceutická společnost Novartis si v rámci mnohamiliardové reorganizace vymění s britskou skupinou GlaxoSmithKline (GSK) některé významné operace.

Americké Eli Lilly zároveň Novartis prodá svou veterinární divizi za 5,4 miliardy dolarů (107,5 miliardy Kč), sdělila dnes švýcarská firma. Změny se dotknou asi 15.000 zaměstnanců Novartis a GSK.

Novartis získá od GSK divizi onkologických přípravků za 14,5 miliardy dolarů. Britské firmě naopak prodá divizi očkovacích látek s výjimkou vakcín proti chřipce za 7,1 miliardy dolarů plus licenční poplatky. Obě společnosti navíc vytvoří společný podnik zdravotních produktů pro běžné spotřebitele.

Transformace aktivit Novartisu je výsledkem strategického přehodnocení, na němž firma pracovala v poslední době. Provedené změny zaměří Novartis na inovativní aktivity v globálním rozsahu, zlepší její finanční pozici a posílí růst, uvedl generální ředitel společnosti Joe Jimenez,

Významnou reorganizaci bude transakce znamenat i pro GSK. Ta se ujme řízení společného podniku pro spotřebitelské produkty, vzdá se ale ambice stát se globální jedničkou v onkologii. GSK po změnách vrátí většinu získané hotovosti v sumě čtyř miliard liber (134 miliard Kč) svým akcionářům.

23.04.2014  ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...