1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

´Teva koupí za 40,5 mld. USD výrobu generických léků Allerganu

teva pharmaceuticals logoJeruzalém/Tel Aviv - Izraelská farmaceutická společnost Teva Pharmaceutical Industries koupí za 40,5 miliardy USD (988,6 miliardy Kč) výrobu generických léků firmy Allergan.

Teva současně oznámila, že ruší plány na převzetí farmaceutické společnosti Mylan, která nabídku Tevy na převzetí už delší dobu odmítá. Teva zároveň s akvizicí oznámila výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí.

Dohoda spojuje největšího světového výrobce generických léků, což jsou kopie přípravků, kterým vypršela patentová ochrana, s jeho třetím největším konkurentem. Analytici rozhodnutí Tevy přivítali, podle nich má koupě divize Allerganu mnohem větší smysl, než předchozí snaha o převzetí Mylanu.

Teva podle dohody vyplatí 33,75 miliardy USD v hotovosti a zbytek v akciích. Allergan tak bude mít v Tevě desetiprocentní podíl. Transakci schválily správní rady obou firem a měla by být dokončena v prvním čtvrtletí 2016.

Teva akvizicí výrazně posílí na trhu a bude moci snížit náklady, což by jí mělo pomoci vyrovnat se s konkurencí, která se objeví po vypršení platnosti patentů na některé její značkové léky. Teva očekává, že příští rok přispěje akvizice k jejímu zisku před zdaněním a odpisy částkou 2,7 miliardami USD a díky akvizici se jí podaří snížit roční náklady asi o 1,4 miliardy USD.

Teva také uvedla, že její zisk na akcii ve druhém čtvrtletí vzrostl o 15 procent na 1,43 dolaru. Příjmy ale o dvě procenta klesly a dosáhly 4,97 miliardy USD. Bez zahrnutí vlivu změn směnných kurzů a prodeje závodů v USA naopak o šest procent vzrostly.

Teva je podle tržeb největším světovým výrobcem generických léků. Téměř polovina jejích příjmů pochází právě z prodeje těchto přípravků. Vyrábí i značkové léky, například na nemoci centrální nervové soustavy, respirační onemocnění či rakovinu a léky na předpis. Jejím nejprodávanějším lékem je lék na roztroušenou sklerózu Copaxone. Teva působí i v České republice, kde patří mezi pět největších farmaceutických firem.

04.08.2015 ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

 220x660 2023CZ

Nenechte si ujít...