Unipetrol koupí za 30 milionů eur od Eni podíl v České rafinérské
- Podrobnosti
- Kategorie: Chemický a farmaceutický průmysl
Praha - Petrochemický holding Unipetrol využil předkupního práva a přijal nabídku italské firmy Eni na odkup jejího podílu v České rafinérské. Za 30 milionů eur (823 milionů Kč) získá zhruba 32,5 procenta akcií.
Transakce by měla být dokončena ještě letos, Unipetrol bude poté jediným akcionářem České rafinérské. ČTK o tom informoval jeho mluvčí Mikuláš Duda.
"Další integrace rafinérského a petrochemického segmentu zůstává klíčovým bodem našich hlavních strategických cílů," uvedl generální ředitel Unipetrolu Marek Świtajewski. Stoprocentní podíl podle něj umožní posílit pozici společnosti na českém trhu a zvýší bezpečnost dodávek surovin pro petrochemický segment Unipetrolu.
Unipetrol již začátkem roku zvýšil v České rafinérské svůj podíl, když za více než 27 milionů dolarů (536 milionů korun) koupil zhruba 16 procent akcií podniku od společnosti Shell Overseas Investments.
O koupi podílu Eni v České rafinérské měl zájem i maďarský ropný a plynárenský koncern MOL, který už v květnu podepsal s Eni dohodu o koupi. Dnešní rozhodnutí ale nebude mít podle mluvčího MOL Ladislava Procházky vliv na akvizici sítě čerpacích stanic Eni v ČR, na Slovensku a v Rumunsku skupinou MOL ani na zásobování těchto stanic. MOL koupí od Eni 208 čerpacích stanic Agip, transakci ještě musí posoudit antimonopolní úřad.
Česká rafinérská je jediným zpracovatelem ropy a výrobcem ropných produktů v České republice. Provozuje rafinerie ropy v Litvínově a Kralupech nad Vltavou.
Unipetrol plánuje v příštích letech rozsáhlé investice do modernizace závodů a nových projektů, které by měly mimo jiné přispět k větší integraci jeho rafinérských a petrochemických aktivit. Vláda usiluje o to, aby tyto investice pomohly zajistit zachování provozu závodů České rafinérské a zabezpečit energetické potřeby České republiky.
09.07.2014 ČTK
Nenechte si ujít...
- 1
- 2
- 3
Skupině Colt CZ v prvním čtvrtletí meziročně klesl…
Category: Letecký a zbrojařský průmysl

Praha/Uherský Brod - Holding Colt CZ Group SE (Colt CZ) vykázal za první letošní čtvrtletí výnosy tři miliardy…
Ruské plynárenské firmě Gazprom loni prudce klesl…
Category: Energetika

Moskva - Ruské plynárenské společnosti Gazprom loni klesl čistý zisk o více než 40 procent na 1,226 bilionu rub…
ČEZ očekává, že Temelín a Dukovany vyrobí v budouc…
Category: Energetika

Temelín - Společnost ČEZ očekává, že jaderné elektrárny Temelín a Dukovany vyrobí v budoucnu o dvě terawatthodi…
Prazdroj zprovoznil automatickou třídicí linku na…
Category: Potravinářství

Plzeň - Plzeňský Prazdroj zprovoznil v závodě v Plzni automatickou třídicí linku na skleněné vratné lahve za 50…
Dodávky ropy z Itálie pokryjí potřeby ČR, Mero doh…
Category: Energetika

Nelahozeves - Dodávky ropy z Itálie pokryjí od roku 2025 potřeby České republiky, státní společnost Mero uzavře…
Připojte se: