1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Unipetrol se vymanil ze ztrát, v 1. čtvrtletí vydělal 937 mil. Kč

Unipetrol rpa logoPraha - Petrochemický holding Unipetrol vykázal v letošním prvním čtvrtletí čistý zisk 937 milionů korun, když loni za první tři měsíce roku hospodařil se ztrátou 148 milionů korun. Tržby firmy se meziročně zvýšily o 16 procent na 28,8 miliardy korun.

Ke zlepšení výsledků holdingu pomohly vyšší velkoobchodní i maloobchodní prodeje a slabší koruna. Unipetrol o tom dnes ČTK informoval v tiskové zprávě. Naposledy měl Unipetrol čistý zisk ve třetím čtvrtletí 2012.

Výsledek je lepší, než odhadovali analytici. Pozitivně ho ovlivnilo zaúčtování zisku 1,186 miliardy korun z nákupu podílu v České rafinérské od společnosti Shell. Kupní cena 27,2 milionu dolarů (zhruba 540 milionů Kč) totiž byla podle Unipetrolu výrazně nižší než reálná hodnota nabytých aktiv. Unipetrol zvýšil podíl v České rafinérské na 67,6 procenta na konci ledna, od Shellu převzal 16,3 procenta akcií. Převzetím zvýšil své rafinérské kapacity, což v prvním čtvrtletí výrazně přispělo k růstu tržeb.

Podle analytika Petra Hlinomaze z BH Securities dnešní čísla překonala očekávání trhu. Účinek jednorázového zaúčtování zisku z nákupu podílu České rafinérské se projevil ve výsledovce a vynesl čtvrtletní zisky Unipetrolu k hladinám před rokem 2008. "Pro docenění skutečného vývoje by bylo užitečné, kdyby tentokrát firma zveřejnila i výsledky očištěné o jednorázovou kladnou položku. Odhadovali bychom, že hospodaření společnosti by se bez jednorázového vlivu pohybovalo kolem nuly," dodal Hlinomaz. Dodal, že dobrou zprávou je vyšší než očekávaný zisk petrochemického segmentu.

Petrochemický segment v prvních třech měsících roku vykázal nejlepší výsledek za posledních několik let, uvedl Unipetrol. "V petrochemickém segmentu se nám podařilo meziročně zvýšit prodeje o devět procent, což v kombinaci s vysokými maržemi vedlo k provoznímu zisku ve výši jedné miliardy korun. Na maloobchodním trhu se začínají pozitivně projevovat legislativní opatření na omezení šedé zóny," komentoval výsledky generální ředitel Unipetrolu Marek Switajewski.

V rafinérském segmentu se objem zpracované ropy v 1. čtvrtletí meziročně zvýšil o 26 procent a využití rafinérských kapacit dosáhlo úrovně 83 procent. Prodejní objemy rafinérských produktů vzrostly meziročně o 24 procent, a to s ohledem na navýšení podílu ve společnosti Česká rafinérská a vyšší prodeje nafty z důvodu pozvolného oživování tuzemské ekonomiky a částečného omezení šedé zóny. Tu se ale dosud nepodařilo zlikvidovat, upozornil Switajewski.

Podle něj je ve všech segmentech stále patrný dopad vysokých poplatků za obnovitelné zdroje energie, které stále znamenají velkou finanční zátěž. Jsou například desetkrát vyšší než v Německu. Switajewski proto doufá v zásah české vlády. Zároveň očekává, že v průběhu roku bude v ČR pokračovat křehké ekonomické oživení.

Miroslav Frayer z Komerční banky míní, že při očekávaném hospodářském oživení by Unipetrol mohl letošní hospodaření zakončit na provozní úrovni v plusu. "Cena akcií Unipetrolu dosáhla naší cílové ceny zhruba v polovině února a od té doby se po většinu času pohybovala pod ní," dodal. Kolem 14:00 akcie rostly o 2,86 procenta na 140,40 Kč.

Koncem března podepsal Unipetrol se společností PKN Orlen, která je majitelem Unipetrolu, dodatek ke smlouvě na dodávky ropy, který zvyšuje měsíční dodávky ropy pro společnost Unipetrol RPA o 50.000 tun ropy Rebco. Dodatek je platný od 1. dubna 2014 do 30. června 2016 a Unipetrolu zajišťuje dodatečnou potřebu dodávek ropy ve spojitosti s vlastnickými právy ve společnosti Česká rafinérská.

Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. V roce 2005 se společnost stala součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Akcie Unipetrolu se obchodují na pražské burze.

PKN Orlen vytvořil v prvním čtvrtletí kvůli slabým ziskovým maržím rafinerií nižší zisk než před rokem. Výsledky největšího zpracovatele ropy ve střední Evropě ale předčily očekávání díky vyšším tržbám z prodeje pohonných hmot a zisku petrochemické divize. Provozní zisk PKN klesl meziročně o čtvrtinu na 254 milionů zlotých, asi 1,66 miliardy Kč.

28.04.2014  ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...