1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Brněnský dopravní podnik sehnal dodavatele plynu na příští rok, je to ČEZ ESCO

ČEZ ESCO logoBrno - Brněnskému dopravnímu podniku se podařilo necelé dva měsíce před koncem roku sehnat plyn pro příští rok. Prostřednictvím pražské energetické burzy PXE se mu podařilo uzavřít smlouvu se společnosti ČEZ ESCO, která bude dodávat plyn za ceny odvislé od denního trhu, řekla ČTK mluvčí podniku Barbora Doležalová.

 

Roční potřeba plynu je 60.000 MWh, přičemž drtivou většinou podnik spálí v plynových autobusech, jichž má 160. Jde zhruba o polovinu celkového počtu autobusů. "Jsme rádi, že se nám podařilo uzavřít smlouvu s velkým a stabilním dodavatelem," řekla Doležalová. Podniku se letos nikdo nepřihlásil do dvou výběrových řízení a stejně tak před dvěma týdny neuspěl při prvním pokusu na burze.

I když na letošek měl podnik cenu plynu zafixovanou, a to za 100 eur (2434 Kč) za jednu MWh, o víkendech nasazoval jen nezbytně nutné množství plynových autobusů. Nebylo totiž jisté, zda vůbec bude plynu dostatek kvůli omezování dodávek z Ruska. Právě kvůli tomu přes léto cena plynu dramaticky rostla. Během podzimu se evropským státům podařilo zajistit náhradní zdroje za ruský plyn, díky cena od konce srpna trvale klesá. Aktuálně stojí jedna MWh na burze podle webu Kurzy.cz 128,66 eur (3141 Kč). Plyn je tedy stále dražší, než byl na začátku roku před ruskou agresí, ale již ne tak dramaticky. Pro dopravní podniky také platí vládní opatření, které zastropovalo jednu MWh plynu na 3000 korunách.

Například podle hlavního ekonoma skupiny ČEZ Pavla Řežábka se do očekávat, že po odklonu do ruského plynu se začnou otevírat nové zdroje a díky tomu by se cena mohla ustálit na částce 100 eur za MWh.

15.11.2022 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

220x600 CZA

Nenechte si ujít...