1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Letiště Praha podepsalo smlouvu o projekčních pracích pro rozšíření kapacity

Airport 1Praha - Letiště Praha podepsalo se sdružením projektantů v čele s firmou Valbek smlouvu o projekčních pracích na rozšíření kapacity terminálů. Díky rozvoji a rozšíření terminálů se má kapacita letiště zvýšit na 21,2 milionu cestujících ročně a mělo by být možné odbavit v dopravní špičce za hodinu dvakrát více cestujících.

Zahájení stavebních prací na rozšíření terminálů letiště předpokládá v roce 2029 a dokončení v roce 2033. V tiskové zprávě to dnes ČTK sdělila mluvčí letiště Klára Divíšková. V současném stavu bylo letiště kapacitně na hraně podle dřívějšího vyjádření jeho zástupců v roce 2019, kdy odbavilo 17,8 milionu lidí.

Podle místopředsedy představenstva letiště Jiřího Krause se díky prostorovému rozšíření terminálů zvýší komfort pro cestující a zlepší se provoz pro dopravce. "Rozšíření kapacity Terminálu 2 také zajistí multifunkční provoz a flexibilitu v obou režimech schengenského prostoru i mimo něj," uvedl Kraus.

Vedle projekční kanceláře Valbek, která má podle mluvčí téměř pětatřicetiletou tradici v projektování liniových staveb, se budou na projekčních pracích pro letiště podílet i firmy CMC architects, ra15 a D3A.

Letiště Praha loni na podzim informovalo, že chce do roku 2033 investovat do svého rozvoje 32 miliard korun. Vedle navýšení své kapacity by mělo přibýt několik desítek přímých leteckých spojení či několik tisíc parkovacích míst. Také by se mělo zrychlit odbavení. "Všechny vize a plány budeme realizovat z našich financí," uvedl loni v říjnu ředitel Letiště Praha Jiří Pos.

Loni ruzyňské letiště odbavilo 13,8 milionu cestujících. Za první čtvrtletí letošního roku pražské letiště odbavilo 2,97 milionu cestujících, meziročně zhruba o 32 procent více. V březnu využilo pražské letiště 1,17 milionu cestujících, oproti loňskému roku je to 31procentní nárůst.

15.05.2024 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...