1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Ryanair údajně plánuje nákup dalších 100 letadel Boeing

ryanair planeDublin - Největší evropské nízkonákladové aerolinky Ryanair jsou blízko dohody o nákupu nejméně 100 letadel Boeing 737 MAX, která jsou vybavena větším počtem sedadel. Hodnota kontraktu by mohla činit až deset miliard dolarů (213,1 miliardy Kč).

Zpráva přichází dva měsíce poté, co Boeing oznámil, že se zabývá možností zvýšení počtu sedadel v připravované nové verzi letounu 737 MAX. Letadlo by mohlo mít až 200 sedadel, což je o 11 více, než činí současné maximum.

Ryanair se ke zprávě odmítl vyjádřit s tím, že firma nekomentuje spekulace. Ke zprávě se nevyjádřil ani mluvčí evropské divize Boeingu.

Generální ředitel Ryanairu Michael O'Leary dlouho lobboval za to, aby výrobci letadel zvýšili počet sedadel až na 200. Chce tak maximalizovat poměr mezi počtem cestujících a počtem členů palubního personálu. Podle nařízení musejí aerolinky zajistit na každých 50 cestujících jednoho zaměstnance palubního personálu. O'Leary dokonce nabídl čínskému výrobci letadel Comac, že koupí jeho letadla, pokud tento požadavek splní.

Ryanair si loni objednal u Boeingu 175 letadel 737-800 v hodnotě 15,6 miliardy USD. Pro Boeing to byla největší samostatná zakázka, jakou kdy získal od evropské letecké společnosti. První letadlo má být dodáno tento měsíc. O'Leary již dříve uvedl, že tuto objednávku nezmění. Nová letadla by chtěl pro období let 2019 až 2025.

Ryanair hodlá zvýšit do roku 2022 počet cestujících na 120 milionů ročně ze současných zhruba 80 milionů.

12.09.2014  ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...