1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Americký Wolfspeed postaví v Německu závod na čipy do elektroaut za tři mld. USD

electrotechnic factoryBerlín/Frankfurt - Americký výrobce čipů Wolfspeed postaví v Německu továrnu na výrobu čipů do elektromobilů za tři miliardy dolarů (65,4 miliardy Kč). Německý výrobce automobilových komponentů ZF si v ní zajistí podíl investicí 185 milionů dolarů (přes čtyři miliardy Kč).

S odvoláním na zástupce společností o tom informovala agentura Reuters.

Továrna bude stát na místě vyřazené uhelné elektrárny v Sársku. Měla by se stát největším závodem na výrobu čipů z karbidu křemíku na světě. Zahájení výroby se očekává v roce 2027.

Společnost ZF bude mít menšinový podíl v továrně a většinový podíl v přidruženém centru pro výzkum a vývoj. Podíl ZF v závodě bude podle firem podléhat samostatné smlouvě.

Oznámení přichází v době, kdy se vlády v Evropě přetahují o nové průmyslové projekty v obavách, že subvence nabízené ve Spojených státech prostřednictvím zákona o snižování inflace (IRA) odlákají plánované investice v Evropě za Atlantik, připomíná agentura Reuters.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes oznámila, že komise chce firmám, které tvoří takzvanou zelenou ekonomiku, zjednodušit administrativu a urychlit přístup k financování projektů. Brusel chce podle ní podpořit evropskou ekonomiku v reakci na masivní státní subvence, které svým firmám nabízejí hlavně Spojené státy a Čína. Komise do jara navrhne nové normy, které podpoří produkci ekologických technologií a omezí závislost na dovozu surovin z Číny, dodala von der Leyenová.

Unijní exekutiva chce také uvolnit pravidla pro státní podporu a vytvořit zvláštní Evropský fond suverenity. To ale až po debatě s členskými státy, které nejsou v podpoře těchto plánů jednotné. Německý kancléř Olaf Scholz uvedl, že plány EK, jak reagovat na americký zákon o snižování inflace, se ubírají správným směrem.

Čipy z karbidu křemík, na které se Wolfspeed specializuje, získávají oblibu u výrobců elektromobilů, protože zvládají vysoké napětí a jsou energeticky účinnější. Společnost v září oznámila, že v roce 2030 by měla být dokončena nová továrna ve Spojených státech.

Akcie společnosti Wolfspeed si dnes na burze ve Frankfurtu nad Mohanem kolem 16:45 SEČ připisovaly kolem 8,3 procenta.

10.02.2023 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...