1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Bosch zakládá divizi propojených služeb mobility

Bosch LogoBerlín a Stuttgart, Německo – Společnost Bosch pokračuje ve své transformaci na poskytovatele služeb mobility.

Její nová divize Connected Mobility Solutions spojí více než 600 zaměstnanců, kteří se budou zabývat vývojem a prodejem služeb digitální mobility. Mezi ně patří sdílení vozidel, sdílení jízd a služby pro řidiče automobilů na bázi konektivity. „Konektivita od základu změní to, jak se z bodu A dostaneme do bodu B a mezitím pomůže vyřešit současné problémy s dopravou. Využíváme ji k realizaci naší vize mobility bez emisí, bez stresu a bez nehod,“ řekl Dr. Volkmar Denner, předseda představenstva společnosti Bosch, na IoT konferenci Bosch ConnectedWorld v Berlíně. Konektivita nabízí ohromný obchodní potenciál. Do roku 2025 bude po světových silnicích jezdit více než 470 miliónů propojených vozidel (zdroj: PwC). Již za pouhé čtyři roky bude mít trh služeb mobility a souvisejících digitálních služeb hodnotu 140 miliard eur (zdroj: PwC). „Propojené řízení je pro Bosch oblastí růstu. Bosch usiluje o významný dvouciferný růst u nabízených řešení,“ řekl Denner. Plánem pro novou divizi je dále rozšiřovat stávající portfolio služeb. Služby mobility od firmy Bosch například vysílají upozornění o řidičích jedoucích v protisměru a mění chytré mobilní telefony na klíčky od auta. Nejnovější z nich je služba sdílení jízd nabízená americkým start-upem Splitting Fares Inc. (SPLT). Denner v Berlíně rovněž představil system!e. Propojené služby by měly nadále zvyšovat vhodnost elektromobility pro masový trh.

Bosch vstupuje do podnikání v oblasti sdílení jízd

Jedním růstovým trhem v oblasti propojené mobility je sdílení jízd, které zahrnuje online služby a aplikace pro spolujízdu a pro poskytování služeb osobní přepravy a taxi. Do roku 2022 by se počet uživatelů sdílení jízd měl zvýšit celosvětově o 60 procent na 685 miliónů (zdroj: Statista). Doposud se tyto služby zaměřovaly na osoby, které cestovaly stejným směrem nebo které si chtěly zarezervovat jízdu na poslední chvíli; společnostem a dojíždějícím osobám byla stanovena nižší priorita. A přesně tady nastupuje SPLT. Americký start-up, nedávno koupený společností Bosch, vyvinul platformu, kterou mohou používat společnosti, univerzity nebo městské úřady k zajištění sdílení jízd jejich zaměstnanci. Tento B2B přístup se zaměřuje zejména na dojíždějící osoby: aplikace SPLT spojuje lidi, kteří chtějí sdílet cestu na stejné pracoviště nebo místo studia. Jednou z výhod toho je, že cesty sdílí kolegové, což znamená, že uživatelé nikdy nenastupují do vozidla s úplně neznámými lidmi. Během sekundy určí algoritmus vhodné sdílení jízdy, vypočítá nejrychlejší trasu skrz provoz a postará se o to, co bývalo nejvíc časově náročným úkolem – koordinování místa odjezdu, času odjezdu, nejlepší trasy a spolucestujících. Sdílení jízdy je dobré jak pro nervy, tak pro peněženku a životní prostředí. V redukci objemu dopravy mohou hrát roli také firmy. „Konektivita je způsob, který nás nutí znovu přemýšlet nejen o vozidle, ale obecně o tom, jak využíváme dopravní prostředky,“ řekl Denner.

Digitální služby pro elektromobily

COUP, dceřiná společnost Bosch, zajišťuje elektrické skútry k pronájmu v Berlíně od roku 2016. Po zavedení sdílení elektrických skútrů v Paříži v minulém roce bude tato služba spuštěna letos i v Madridu. Tím se celkový počet elektrických skútrů zvýší na 3 500. „Digitální služby elektrické řízení výrazně oživí,“ řekl Denner. Na konferenci IoT představil Bosch system!e, což je komplexní systém propojených komponent s elektrickým pohonem a řešení nových služeb pro elektromobily. Pro tyto účely propojil Bosch elektrický pohon s Bosch Automotive Cloud Suite. Společnost vyvíjí síťové služby, které spoléhají právě na tuto interakci. V budoucnu budou inteligentní elektromobily přesně vědět, kdy jim dojde energie, ale i to, kde budou moci nalézt nejbližší dobíjecí stanici.

Konec úzkosti z dojezdu: Služby, které podporují každodenní využití

Pro mnoho lidí, kteří přemýšlí o koupi vozidla, je představa, že je elektromobil nechá na holičkách, zásadním důvodem, proč takový vůz nekoupit. A právě tohle je problém, který hodlá system!e řešit. Protože je elektrický pohon propojen s cloudem, dokáže systém vytvořit „rozšířenou předpověď dojezdu“. Algoritmus bere v úvahu údaje o vozidle, jako například aktuální stav nabití akumulátoru, spotřebu energie topením nebo klimatizací a jízdní styl řidiče, ale i informace z okolí vozidla. Mezi ně patří aktuální dopravní situace a topografické údaje o plánované trase. Na základě těchto informací dokáže systém spolehlivě vypočítat přesný dojezd vozidla. Pro delší cesty v elektromobilu je rozšířená předpověď dojezdu doplněna „asistentem dobíjení“. Tato služba ví, kde všude se po trase nacházejí dobíjecí stanice, řekněme z Mnichova do Hamburku, takže dokáže předem naplánovat nezbytné zastávky pro nabíjení; rovněž zvládá proces úhrad. Díky dalším informacím o restauracích, kavárnách a možnostech nakupování mohou řidiči využít dobu nabíjení na maximum a relaxovat. Třetí služba spravuje dobíjení vozidla v chytrých domech a pomáhá optimalizovat způsob využití energie. Integruje elektromobil do elektrické sítě chytrého domu, což znamená, že akumulátor vozidla doplňuje stacionární úložné zařízení fotovoltaického systému domu. Během dne vozidlo absorbuje přebytečnou sluneční energii a dle potřeby ji v noci vrací. „Pro Bosch není mobilita jen vozidlo. Šíře naší technologické odbornosti v řadě oblastí nás staví do jedinečné pozice pro vývoj a provozování ekosystémů napříč použitími,“ řekl Denner.

4 000 účastníků, 70 vystavovatelů a 140 mluvčích

Aktivity Bosch na poli IoT jsou široce diverzifikované, zahrnují řešení pro propojenou mobilitu, propojenou výrobu, ale i propojené energetické systémy a budovy. Na fóru Bosch ConnectedWorld pro odvětví Internetu věcí v Berlíně více než 70 vystavovatelů představilo, co je již nyní možné s Internetem věcí a jak v budoucnu zlepší každodenní život lidí. Na výstavní ploše o výměře kolem 10 000 metrů čtverečních v „Station“ v Berlíně se ve dnech 21. až 22. února setkalo na 4 000 účastníků. Kromě generálního ředitele společnosti Bosch Dr. Volkmara Dennera bylo možné mezi zhruba 140 mluvčími nalézt Dr. Dietera Zetscheho (generální ředitel společnosti Daimler), Dr. Franka Appela (generální ředitel Deutsche Post DHL) a Johanna Jungwirtha (ředitel digitální strategie Volkswagen). Během hackatonu vyvíjelo přibližně 700 programátorů, partnerů start-upů a designérů nové náměty k propojeným službám mobility, autonomnímu řízení, propojené výroby a logistiky a pro propojený život. Bosch ConnectedWorld 2018 byl v roce 2018 pátou událostí tohoto druhu. Jedná se o jednu z největších konferencí v oblasti Internetu věcí.

12.03.2018

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...