1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Nové požadavky na protipožární bezpečnost budov: náklady na stavby rostou

cobap1Průmyslové nebo komerční novostavby se v letošním roce musí vypořádat s vyššími nároky na zabezpečení elektroinstalačních systémů proti požárům. Nařizuje to úprava technické normy o požární bezpečnosti staveb (ČSN 730848).

Podle společnosti COBAP, předního českého dodavatele a správce komplexních řešení v oblasti technického zařízení budov, mají tyto změny v letošním roce také dopad na stavební náklady. Vzhledem k vyšším požadavkům na zabezpečení elektroinstalací se celková cena výstavby může prodražit v řádu několika procent.

„Jen samotná elektroinstalace se podílí na celkovém rozpočtu staveb přibližně kolem deseti procent. Vyšší náklady do jejího pořízení, projektování a montáže mohou znamenat nezanedbatelnou částku. Zejména u velkých průmyslových či komerčních budov s investicemi ve stovkách milionů korun se může celková cena objektu navýšit až o nižší desítky milionů,“ říká Zdeněk Tůma spolumajitel a jednatel společnosti COBAP.

Změny mají odrážet nové trendy a technologie v oblasti elektroinstalací, včetně kabelových rozvodů, jejichž cílem je zvýšení ochrany života a zdraví a majetku před požáry. Jak vyplývá i z údajů Hasičského záchranného sboru ČR (HZS ČR), v loňském roce došlo v Česku k požárům ve více než čtyři sta výrobních a průmyslových halách. Jen v těchto případech přesáhla finanční škoda 2,6 miliardy korun a tvořila bezmála polovinu (45 %) ze všech škod způsobených požáry. „Přitom technická závada na elektroinstalaci je z hlediska četnosti v příčinách vzniku požárů bohatě zastoupená,“ doplňuje Klára Ochmanová z generálního ředitelství HZS ČR.

Nároky na prostor

Nárůst ceny stavebních nákladů se odvíjí zejména od požárních zabezpečení kabelových tras, rozvaděčů a záložních zdrojů energie. Pokud se rozvaděč a záložní zdroj energie nachází ve stejné místnosti, musí se nově umístit do speciálních skříní a krytů s vyšší pořizovací cenou. V ideálním případě by ale každé z těchto zařízení mělo být ve zcela oddělené místnosti.

„Z pohledu projektantů, elektrotechniků i osob zodpovídajících za bezpečnost jde o preferované řešení. V praxi to znamená potřebu dalšího volného prostoru, kdy navíc není výjimkou, že takových zařízení je v jednom stavebním projektu více. Přitom každý metr čtvereční má pro investora svoji hodnotu a v případě prostoru, který má odolat požáru je cena o to vyšší,“ vysvětluje Zdeněk Tůma ze společnosti COBAP, která ročně dodává obdobná technická řešení do desítek komerčních nemovitostí v sektoru průmyslových a logistických hal nebo veřejných budov.

Nároky na požární zabezpečení elektroinstalací a kabelových rozvodů se netýkají jen novostaveb, ale také objektů určených pro rekonstrukci. „Požadavky normy by měly být primárně zaneseny již v projektu a následně správně realizovány na stavbě. Jde ostatně i o jednu z podmínek pro získání kolaudačního souhlasu,“ doplňuje Martin Malý, odborník na inženýrskou činnost pro pozemní stavby.


O společnosti COBAP

Česká společnost COBAP je na trhu již od roku 2009 a kromě služeb v oblasti nízkého a vysokého napětí, slaboproudých a bezpečnostních systémů nabízí kompletní zajištění technického zařízení budov. Zákazníkům, zejména z řad stavebních firem, tím pomáhá ušetřit čas a snižovat náklady spojené s řízením a realizací multioborových projektů. Specializuje se především na komerční nemovitosti v sektoru průmyslových a logistických hal, zdravotnických objektů, staveb ve školství či sportovních a obchodních center a dalších budov občanské vybavenosti.
    
Firma působí zejména v České republice, kde ročně realizuje ke stovce projektů. Zkušenosti má ale i v zahraničí jako například na Slovensku, ve Švédsku či Francii. Mezi významné projekty, na kterých v minulosti spolupracovala, patří mimo jiné multifunkční budova O2 universum, logistické centrum Amazon v Kojetíně, skladová hala P3 Stochov, průmyslový objekt CTPark v Ostravě nebo luxusní hotelový komplex Velaa Private Island na Maledivách.

23.05.2024

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...