1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Americký Venture Global dodá LNG na Ukrajinu, dohodl se s firmou DTEK

LNG TerminalArlington - Americký distributor zkapalněného zemního plynu (LNG) Venture Global se domluvil s ukrajinskou energetickou skupinou DTEK na dodávkách LNG pro Ukrajinu a východní Evropu. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž jde pro Ukrajinu o první významnou dohodu na dovoz LNG.

Distributor D.Trading z holdingu DTEK miliardáře Rinata Achmetova bude nakupovat LNG z terminálu Plaquemines v americkém státě Louisiana, a to až do roku 2026. Vedle toho kontrakt po dobu 20 let počítá s nákupem až dvou milionů tun LNG ročně z terminálu CP2 LNG ve městě Cameron Parish, rovněž v Louisianě.

Ukrajina aktuálně nedisponuje žádnými jednotkami na zpětné zplynování a většina objemu zemního plynu do země proudí ze Slovenska. Společnost DTEK má ale nasmlouvané kapacity na zpětné zplynování v terminálech v dalších evropských zemích, z nichž by mohla plyn dovážet na Ukrajinu. Existuje také potrubní spojení přes Polsko, které má terminál na LNG.

Evropští představitelé v posledních dnech jednají o zachování dodávek zemního plynu potrubím vedoucím z Ruska přes Ukrajinu do Evropy. Ukrajina totiž dříve uvedla, že neprodlouží pětiletou dohodu s ruským exportérem plynu Gazprom, která tranzit plynu přes Ukrajinu umožňuje. Rusko aktuálně do Evropy potrubím přes Ukrajinu dodává kolem 15 miliard metrů krychlových plynu ročně, hlavně na Slovensko a do Rakouska.

Česko má nyní k dispozici kapacity LNG v nizozemském Eemshavenu, kde má do roku 2027 asi tři miliardy metrů krychlových plynu ročně. Česká vláda se také zajímá o vznikající terminál na německém ostrově Rujána v Baltském moři. Ten umožňuje přepravu do Saska přes plynovod OPAL, na který je potom produktovodem Gazela napojeno Česko.

26.06.2024 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...