1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Británie vybrala místo pro novou jadernou elektrárnu, bude ve Walesu

Nuclear Energy PlantLondýn - Británie vybrala místo pro novou velkou jadernou elektrárnu. Měla by být v severním Walesu, preferovanou lokalitou je místo na ostrově Anglesey. Oznámila to britská vláda. Dodala, že už zahájila jednání se zahraničními energetickými společnostmi o výstavbě elektrárny, informuje agentura Reuters.

 

V rámci snahy o splnění klimatických cílů a zvýšení energetické bezpečnosti chce Británie do roku 2050 zvýšit kapacitu jaderných elektráren na 24 gigawattů, což odpovídá zhruba čtvrtině předpokládané poptávky po elektřině. V současnosti má jádro na poptávce po elektřině podíl zhruba 14 procent.

V pobřežní lokalitě Wylfa na ostrově Anglesey se nachází jaderná elektrárna, která vyráběla elektřinu v období let 1971 až 2015. Nyní je vyřazena z provozu. Nová elektrárna v této lokalitě by mohla vyrábět dostatek energie pro šest milionů domácností po dobu 60 let. Svým rozsahem by byla podobná projektům Hinkley a Sizewell, uvedla vláda.

Japonská společnost Hitachi v roce 2020 zrušila plány na výstavbu jaderné elektrárny v lokalitě Wylfa, protože se jí nepodařilo najít soukromé investory ani si zajistit dostatečnou podporu vlády.

Názvy firem, které se zapojily do jednání o rozvoji nového projektu, britská vláda neuvedla. List Financial Times (FT) na začátku tohoto měsíce napsal, že s vládou o výstavbě elektrárny v oblasti jedná jihokorejská společnost Korea Electric Power Corporation (KEPCO).

03.06.2024 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...