1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Brusel souhlasí, aby český EPH převzal podíl ve slovenské SSE

spp-logo1Brusel - Evropská komise souhlasí s tím, aby česká skupina Energetický a průmyslový holding (EPH) převzala podíl ve Stredoslovenské energetice (SSE).

Celkem 49 procent akcií SSE za zhruba 400 milionů eur (asi 10,9 milionu Kč) prodává francouzská energetická společnost Electricité de France (EDF). Dohoda byla podepsána v květnu a EPH si akvizicí posílil pozice na Slovensku krátce po tom, co koupil téměř polovinu ve Slovenském plynárenském priemyslu (SPP).

Evropská komise ve svém dnešním stanovisku došla k závěru, že převzetí podílu nevyvolává obavy z omezení volné soutěže. Především proto, že podnikatelské aktivity SSE a EPH se překrývají jen omezeně a propojená firma bude vystavena konkurenčnímu tlaku.

Francouzská EDF koupila 49procentní podíl a manažerskou kontrolu nad předním distributorem elektřiny na Slovensku od bratislavské vlády v roce 2002. Tehdy zaplatila 158 milionů eur.

Český EPH vyjednával s Francouzi o koupi firmy s více než 700.000 zákazníky od loňského podzimu. Postupně o koupi Stredoslovenské energetiky projevila zájem i společnost Eco-Invest slovenského multimilionáře Milana Fiľa a podle slovenských médií i skupina Penta.

Skupinu EPH vlastní finanční skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, dále společnost J&T a podnikatel Daniel Křetínský. EPH začátkem roku koupil od německé skupiny E.ON a francouzské GDF Suez 49 procent akcií společnosti SPP, která je největším prodejcem plynu na Slovensku a která zároveň zajišťuje tranzit ruského plynu přes Slovensko do západní Evropy.

Stredoslovenská energetika je druhým největším distributorem elektřiny na Slovensku. Jako alternativní dodavatel začala působit rovněž na trhu s plynem.

22.11.2013  ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...