1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

ČEZ a Třinecké železárny se dohodly na dodávkách z 500 km vzdálené fotovoltaiky

solarne panelyPraha - Energetická společnost ČEZ ESCO uzavřela s Třineckými železárnami svůj první kontrakt na přímé dodávky elektřiny od výrobce z konkrétního zdroje, který bude mimo areál odběratele.

Železárny budou po dobu minimálně tří let odebírat 4,4 gigawatthodiny (GWh) elektřiny ročně ze solární elektrárny Vrskmaň na Chomutovsku, která je zhruba 500 kilometrů od hutí. ČTK o tom informovala skupina ČEZ.

Smlouva s Třineckými železárnami je prvním takzvaným off-site PPA kontraktem ČEZ, kdy zdroj elektřiny bude mimo areál odběratele. Dodávky pro železárny zajistí 500 kilometrů vzdálená fotovoltaická elektrárna ve Vrskmani u Chomutova. Vznikla v areálu bývalého dolu Jan Šverma na místě, které dřív sloužilo jako technické zázemí, šachta prostor využívala pro manipulaci důlní techniky. Fotovoltaika o instalovaném výkonu 4,78 MW je v provozu od loňského léta.

"Poptávka po řešeních moderní energetiky mezi velkými průmyslníky rychle roste. PPA kontrakty zákazníkovi umožňují zafixovat si do budoucna ceny elektřiny na stabilní úrovni, a to z předem jasně stanoveného zdroje, takže má zákazník tu nejlepší představu o původu energie, kterou využívá," uvedl generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

Pro Třinecké železárny je kontrakt součástí aktivit na slibované snižování emisí oxidu uhličitého o 55 procent do roku 2030 v porovnání s rokem 1990. "Ekologizace výroby oceli znamená realizaci několika projektů a zároveň cílí na využití zelené energie ve výrobních procesech,“ řekl generální ředitel Třineckých železáren Roman Heide. Železárny staví vlastní fotovoltaiky, briketační linky nebo paroplynové elektrárny. Celkově hodlá firma podle Heideho do modernizace a ekologizace provozů investovat desítky miliard korun.

ČEZ dosud realizoval primárně tzv. on-site PPA kontrakty, v rámci nichž buduje zdroje přímo v areálu zákazníka. Šlo například o střešní fotovoltaiku v areálu Škody Auto, dále firemní solární elektrárnu Denso na Liberecku nebo fotovoltaiku na střeše Kongresového centra v Praze. Kontrakty na přímé dodávky elektřiny z konkrétního zdroje v minulosti uzavřely i jiné energetické firmy. První takovouto smlouvou byla dohoda mezi Ambient Energy a ŠKO-ENERGO.

ČEZ chce podobné kontrakty uzavírat i s dalšími zákazníky, podle firmy umožňují plánovat další investice v oboru a provoz elektráren s větší jistotou. "I do budoucna tak v tomto segmentu vidíme velký potenciál, protože výhody čerpají vždy obě strany,“ podotkl člen představenstva ČEZ a ředitel divize obnovitelná a klasická energetika Jan Kalina.

ČEZ ESCO je dceřiná firma ČEZ. Zaměřuje se na služby související s moderní energetikou, dekarbonizací a snižováním klimatické stopy pro průmyslové zákazníky, obce a instituce. Zaměstnává přes 2100 pracovníků. Předloni firma vykázala čistý zisk 1,6 miliardy Kč proti půlmiliardové ztrátě v roce 2022.

Třinecké železárny jsou největším hutním podnikem v Česku. V roce 2023 vytvořily tržby 49,692 miliardy korun a čistý zisk 44 milionů korun. Mezi hlavní produkty podniku patří dlouhé válcované výrobky - válcovaný drát, tvarová ocel, speciální tyčová ocel, tažená ocel, kolejnice, široká ocel, bezešvé trubky a hutní polotovary. Včetně odloučených provozů mají Třinecké železárny téměř 6800 zaměstnanců.

14.03.2025 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...