1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

ČEZ plánuje v Pardubickém kraji vybudovat 17 fotovoltaických elektráren

solar panelPardubice - Kromě větrných elektráren plánuje společnost ČEZ Obnovitelné zdroje v Pardubickém kraji vybudovat i značný počet elektráren využívajících energii ze slunce. Chystá dohromady 17 projektů o celkovém instalovaném výkonu 241 megawattů (MW).

Zatím jsou v různém stadiu přípravy, uvedla mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárka Lapáčková Beránková. Celkovou cenu společnost neuvedla. Podle mluvčí se pro jednotlivé projekty teprve budou soutěžit dodavatelé, další náklady si vyžádá připojení výroben do rozvodné sítě.

"Nejdřívější projekt je Dětřichov u Svitav, tato fotovoltaická elektrárna by měla být uvedena do provozu na konci roku 2025," uvedla Lapáčková Beránková.

Další sluneční elektrárna by měla stát v Boršově, části Moravské Třebové na Svitavsku. Stát by měla na 25 hektarech soukromých i městských pozemků, zastupitelé města již s případným pronájmem souhlasili. Instalovaný výkon bude činit zhruba 25 MW, řekl ČTK starosta Pavel Charvát (ODS).

Na Svitavsku a Orlickoústecku chce společnost ČEZ Obnovitelné zdroje vybudovat deset až 20 větrných elektráren. Obyvatelé obcí, které mají vhodné podmínky pro fungování větrníků, v průzkumu veřejného mínění s jejich případnou výstavbou většinou souhlasí. Radnice by v případě výstavby získaly příjem do rozpočtu. Větrníky by měly stát v blízkosti Svitav s desítkami okolních vesnic. Energetická firma si vytipovala lokality na území od Anenské Studánky přes Opatov, Opatovec, Svitavy a Hradec nad Svitavou, další místa leží v katastrech obcí Kamenná Horka, Pohledy, Sklené, Koclířov a Dětřichov.

23.05.2024 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...