1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Dukovany budou chránit před blackoutem další dieselové generátory

nuclear power 3Dukovany - Dukovanskou jadernou elektrárnu pomohou chránit před úplným výpadkem dodávek proudu, takzvaným blackoutem, další dva mohutné dieselové generátory.

Budou stát stovky milionů korun, řekl novinářům ředitel elektrárny Jaroslav Jakub. Potřeba posílení záložního systému napájení vyplynula ze zátěžových testů prováděných po havárii japonské elektrárny Fukušima. Transport s prvním generátorem přijel do elektrárny dnes k ránu. Zařízení pak dělníci pomocí dvou jeřábů uložili na připravený železobetonový základ. Druhý generátor bude dovezen v srpnu.

Nové generátory budou sloužit jako záloha pro případ, že by elektrárna přišla o veškeré způsoby napájení elektřinou, jichž je nyní 19. "Tento dieselgenerátor má kapacitu 3,2 megawattu a bude sloužit pro napájení prvního a druhého bloku," uvedl Jakub. Další nový generátor bude jistit zbývající dva bloky. "S ohledem na počet a nezávislost systémů zajišťujících elektřinu v případě mimořádné události je pravděpodobné, že nové motory budou spuštěny jen při pravidelných zkouškách," podotkl ředitel.

Záložních dieselových generátorů je už v Dukovanech 12, tři u každého jaderného bloku. Oba nové generátory budou funkční do konce letošního roku. Na rozdíl od stávajících budou umístěny stranou velkých budov, které by je mohly poškodit, pokud by se zřítily při zemětřesení nebo při teroristickém útoku. Nové generátory jsou také schopny úplně samostatného provozu a jejich výhodou je i to, že se v případě potřeby dají využít pro všechny čtyři dukovanské bloky.

Nové zařízení od firmy Zeppelin CZ bylo do Dukovan přepraveno během noci na dnešek z Kutné Hory. Kontejner s dieselovým generátorem vážil 130 tun, celá přepravní souprava měřila kolem 22 metrů. Doplňující vybavení přivezené na dalších soupravách mělo dohromady hmotnost 189 tun.

Dukovanská elektrárna pokrývá pětinu tuzemské spotřeby elektrického proudu. Na opatřeních kvůli zvýšení odolnosti proti těžké havárii se v elektrárně pracuje od roku 2012. Letos začali dělníci stavět ve střeženém areálu dva objekty s chladicími věžemi, které budou vysoké jen 17 metrů. Staré chladicí věže měřící 125 metrů by mohl poničit vítr s rychlostí kolem 240 kilometrů za hodinu. První část nových věží s ventilátory by měla být dokončena příští rok a druhá počátkem roku 2016.

18.07.2014  ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...