1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Dvě hlavní firmy skupiny E.ON zvedly čistý zisk o miliardu na šest miliard Kč

E on logo 1České Budějovice - Dvě klíčové společnosti skupiny E.ON ČR, firmy EG.D a E.ON Energie, měly loni v součtu zisk po zdanění 6,07 miliardy korun. Zisk obou společností meziročně stoupl zhruba o miliardu. Na růstu se významně podílela firma E.ON Energie, jíž zisk po zdanění stoupl loni o 56 procent na 2,28 miliardy.

Tržby těchto dvou firem vzrostly meziročně v součtu o necelých sedm procent na 73,6 miliardy korun. Vyplývá to z výročních zpráv firem. Firma EG.D měla loni rekordní investice, letos investuje do distribuční sítě přes pět miliard korun.

"Výsledek byl i přes dopady pandemie covid-19 pozitivně ovlivněn zejména vyšší marží z distribuce elektřiny a plynu. Na druhé straně negativní vliv měly vyšší odpisy v důsledku vyšší aktivace majetku a růst všech rozhodujících položek provozních nákladů," uvedl ve zprávě předseda představenstva EG.D Zdeněk Bauer.

Firma EG.D měla loni tržby z výrobků a služeb 21,3 miliardy korun, stouply o 3,8 procenta. Zisk před zdaněním zvýšila o 6,5 procenta na 4,61 miliardy Kč, zisk po zdanění o 6,4 procenta na 3,79 miliardy. Objem elektrické energie vstupující do distribuční soustavy dosáhl 14,7 terawatthodiny (TWh), meziročně o 0,7 TWh víc. V plynové distribuční soustavě to bylo 3,7 TWh zemního plynu, proti předloňsku o 0,2 TWh víc.

EG.D se podle zprávy potýkala s dopady pandemie a také následky červnového tornáda na jižní Moravě, kdy v okresech Hodonín a Břeclav zničilo téměř 38 kilometrů vedení velmi vysokého, vysokého a venkovního vedení nízkého napětí. Elektřinu dočasně nemělo 75.000 domácností. Koncem roku 2021 pak po krachu Bohemia Energy a dalších dodavatelů přešlo pod E.ON jako pod dodavatele poslední instance téměř 200.000 zákaznických smluv. "Dopady tohoto režimového opatření jsou znatelné i na začátku letošního roku. Navzdory výše uvedeným výzvám se nám podařilo splnit plánované ekonomické výsledky," uvedl Bauer. Firma zaměstnávala koncem loňského roku 1811 lidí.

"V EG.D je větší část meziročního růstu v řádech stovek milionů korun pouze dočasná, protože je způsobena nepředpokládanými vyššími objemy dodávek energie na hladině nízkého napětí, za nimiž stojí především vyšší spotřeba domácností v době pandemie. Tyto objemy pak ale budou podle regulačního schématu vyplacené zpět a sníží zisk společnosti zejména v roce 2023," sdělila ČTK mluvčí E.ON Martina Slavíková.

Firmě E.ON Energie vzrostly loni tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží o 2,8 procenta na 52,3 miliardy Kč. Zisk před zdaněním zvýšila o 55,4 procenta na 2,82 miliardy, zisk po zdanění o 56 procent na 2,28 miliardy. Firma se zhruba 260 zaměstnanci prodala loni 15 TWh elektřiny, z toho bylo 9,46 TWh pro koncové zákazníky. V roce 2021 dodala 9,13 TWh zemního plynu.

Zisk firmy E.ON Energie podle ní ovlivnilo několik faktorů, které společnost "jednak nemůže z větší části ovlivnit a jednak mají krátkodobý efekt. Jednalo se zejména o dopady pandemie nemoci covid-19, kdy se kvůli home office zvýšila zejména spotřeba domácností. Loňský rok byl také překvapivě hodně vodnatý, takže naše vodní elektrárny měly vyšší výrobu. Do výsledků se také jednorázově promítlo rozpuštění historicky vytvořených rezerv na soudní spory," sdělila ČTK finanční ředitelka E.ON Energie Alena Rozsypalová.

Loňské výsledky považuje do budoucna za neudržitelné. Míní, že pominou loňské jednorázové vlivy, očekává také "významný" dopad nižší spotřeby energií u domácností, vysoké a kolísavé ceny na burzách zvyšují podle ní tržní rizika.

Česká energetická skupina E.ON má asi 3500 zaměstnanců. Prostřednictvím své distribuční sítě dlouhé 66.000 kilometrů zásobuje elektřinou 1,1 milionu zákazníků především z jižních Čech, Vysočiny a jižní Moravy. Její tržní podíl činí asi 21 procent. V distribuci plynu disponuje více než 4000 kilometrů dlouhou sítí, zásobuje 110.000 odběrných míst a její podíl na trhu s plynem v ČR je asi 10,5 procenta.

05.07.2022 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

220x660 sk 2022

 

Nenechte si ujít...