1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Elektrárna Počerady loni v 1. pololetí vykázala díky přecenění zisk 4,66 mld. Kč

Teplaren4Počerady - Uhelná elektrárna Počerady na Lounsku v prvním pololetí loňského roku vykázala čistý zisk 4,66 miliardy korun. Výše zisku souvisí zejména s přeceněním pohledávek před rozdělením společnosti ve výši 4,55 miliardy korun.

Zisk z výroby a prodeje elektrické energie byl loni minimální. Tržby společnosti za první polovinu roku 2023 dosáhly 7,9 miliardy korun, v roce 2022 to bylo za celý rok 14,4 miliardy. Vyplývá to z účetní uzávěrky, na kterou upozornil server Ekonomický deník.

Z dokumentů v obchodním rejstříku vyplývá, že Elektrárna Počerady převede část svého majetku na přímého vlastníka, kterým je Vršanská uhelná patřící pod skupinu Sev.en Česká energie. Společnost Elektrárna Počerady rozdělením, o kterém bylo rozhodnuto loni 1. července, nezanikne. V důsledku rozdělení klesl vlastní kapitál Elektrárny Počerady o 7,53 miliardy na 1,45 miliardy korun. Jedním z výsledků rozdělení je snížení zadlužení Vršanské uhelné. Ta v první polovině loňského roku hospodařila se ziskem 172 milionů korun. Její tržby činily 1,52 miliardy korun, za celý rok 2022 to bylo 2,6 miliardy korun. K 30. červnu loňského roku prodala 3,84 milionu tun uhlí, vytěžila 3,81 milionu tun.

Skupina Sev.en Česká energie provozuje Teplárnu Kladno, Teplárnu Zlín, elektrárny Chvaletice a Počerady a dva severočeské hnědouhelné lomy. Podle informací serveru Seznam Zprávy z letošního března majitel skupiny Sev.en Energy Pavel Tykač zvažoval uzavřít lomy a elektrárny na jaře 2025 kvůli nekonkurenceschopnosti uhelných zdrojů. Skupina letos v květnu oznámila ukončení těžby v lomu ČSA.

17.06.2024 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...