1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Gazprom loni zvýšil vývoz plynu hlavně do západní Evropy

Gazprom gas tankMoskva - Ruský monopolní vývozce plynu Gazprom zvýšil v loňském roce v Evropě vývoz nejvíce do Itálie, Británie a Srbska a prudce rostl i jeho export do Německa, Švýcarska a na Slovensko. Vývoz na český trh zůstal téměř beze změny.

Oznámila to v dnešních podrobných údajích vývozní divize ruského podniku Gazprom Export. Firma potvrdila údaje z konce minulého měsíce, podle nichž celkově zvýšila vývoz do Evropy o 16 procent na 161,5 miliardy krychlových metrů.

Vývoz Gazpromu přes Gazprom Export do Česka se loni zvýšil o 0,6 procenta na 7,3 miliardy kubíků. Na Slovensko dodala společnost 5,4 miliardy kubíků. což bylo o 29,4 procenta více než předloni.

Největším evropským trhem Gazpromu zůstává Německo, které od něj loni dostalo 40,2 miliardy krychlových metrů, o 21,2 procenta více než o rok dříve. Následuje Turecko s odběrem 26,6 miliardy kubíků a Itálie, kam loni Gazprom zvýšil export o 68 procent na 25,3 miliardy metrů krychlových. Do Británie vývoz ruského plynu vzrostl o 53,7 procenta na 12,5 miliardy kubíků. Vývoz do celé západní Evropy posílil o 20,1 procenta.

Export plynu z Ruska do střední a východní Evropy loni stoupl o 4,4 procenta na 34,4 miliardy krychlových metrů. Vývoz do Srbska se zvýšil o 56,8 procenta, Do Polska, které je v regionu největším odběratelem ruského plynu, ale mírně klesl na 9,8 miliardy kubíků. Prudký pokles vývozu zaznamenal Gazprom do Rumunska, Bosny a Hercegoviny a do Makedonie, tam ale vyváží jen minimální objemy.

Ruský monopolní vývozce loni přebral část trhu Norsku a dalším dodavatelům. Průměrná cena ruského plynu v Evropě zůstala loni mírně nad 380 dolary za 1000 kubíků.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí, včetně České republiky. Pokrývá zhruba čtvrtinu evropské poptávky po plynu.

22.01.2014  ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...