1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Ghana letos hodlá vybrat firmu, která v zemi postaví první jadernou elektrárnu

nuclear power 3Akkra - Ghana do konce letošního roku vybere firmu, která v této africké zemi vybuduje první jadernou elektrárnu. Agentuře Reuters to sdělil jeden z představitelů tamního ministerstva energetiky. Jedinou jadernou elektrárnu v Africe v současnosti provozuje Jihoafrická republika (JAR).

 

Mezi uchazeče o kontrakt na výstavbu jaderné elektrárny v Ghaně patří podle představitele ministerstva americké firmy NuScale Power a Regnum Technology Group, dále francouzská EDF, čínská China National Nuclear Corporation, jihokorejská KEPCO i ruský Rosatom.

Ghana začala o výstavbě jaderné elektrárny uvažovat už v 60. letech minulého století, přípravu projektu však zhatil státní převrat. Plán na výstavbu jaderné elektrárny oživila Ghana s pomocí Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) v roce 2006, kdy tuto zemi postihla ničivá energetická krize.

Africké země se čím dál více zajímají o možnost využití jaderné energetiky k zajištění dodávek elektřiny. V současnosti v Africe nemá přístup k elektřině přes 600 milionů lidí.

Burkina Faso a Uganda již uzavřely dohody o výstavbě svých prvních jaderných elektráren s Ruskem a Čínou. Na rozšíření svého energetického mixu o jadernou energii pracuje i Keňa, Maroko a Namibie.

Ghana je známá jako vývozce ropy, kakaa a zlata. Země doufá, že jaderná energetika se stane základem pro rychlejší a širší industrializaci a že umožní zvýšit export elektřiny do okolních afrických zemí.

31.05.2024 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...