Loňská spotřeba elektřiny v Plzeňském kraji se zvýšila o 6,2 procenta
- Podrobnosti
- Kategorie: Energetika
Plzeň - Firmy, instituce a obyvatelé v Plzeňském kraji loni spotřebovali 3130 gigawatthodin elektřiny, meziročně o 6,2 procenta víc. V předchozích dvou letech přitom klesala o 2,8 procenta, respektive o 1,5 procenta. Podíl regionu na spotřebě ČR činil loni 5,2 procenta, byl pátý nejnižší mezi kraji.
Průmysl se na spotřebě podílel 35 procenty, domácnosti 32 procenty a třetí byla kategorie obchod, služby, školství a zdravotnictví s 25 procenty. Informace zveřejnila plzeňská pobočka Českého statistického úřadu (ČSÚ).
"Meziročně se spotřeba elektřiny zvýšila nejvíce v domácnostech, o 88,2 gigawatthodiny, průmyslu o 73,4 gigawatthodiny, a obchodu, službách, školství a zdravotnictví o 16,6 gigawatthodiny," uvedl ředitel ČSÚ Miloslav Chlad.
Výroba elektřiny v Plzeňském kraji se meziročně zvýšila o 5,9 procenta na 1428 GWh. "Ke zvýšení výroby došlo ve všech typech elektráren kromě větrných a fotovoltaických. Nejvyšší meziroční nárůst (84 GWh) byl zaznamenán v parních elektrárnách, a to o 10,7 procenta," řekl Chlad. Výroba elektřiny v kraji tvořila 1,7 procenta z celkové výroby elektřiny v ČR, což bylo desáté místo mezi 14 kraji. Nejsilnější je Ústecký kraj (27,6 procenta). V časové řadě 2014 až 2021 bylo v kraji vyrobeno nejvíce elektřiny v roce 2015, celkem 1476 GWh.
Nejvíce vyrobily v loňském roce v Plzeňském kraji parní elektrárny, 61 procent z celkově vyprodukované elektřiny. Na dalších místech byly plynové a spalovací zdroje (18,2 pct) a fotovoltaické (14,7 pct).
Instalovaný výkon elektrizační soustavy v kraji činil loni 569,7 MW a byl shodný s rokem 2020. Tvořil 2,7 procenta z celé ČR. Nejvyšší výkon měly parní zdroje (262,1 MW), 210,5 MW pak fotovoltaické, výkon obou kategorií stagnoval.
V roce 2021 se v Plzeňském kraji vyrobilo 785 GWh elektřiny z obnovitelných zdrojů energie, podíl na celkové vyrobené elektřině tak dosáhl 55 procent, přitom v celé ČR činil podíl 12,4 procenta. V Plzeňském kraji se na výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů podílela nejvíce biomasa (31 pct), následovaly fotovoltaické zdroje a spalování bioplynu (shodně po 27 pct). V mezikrajském porovnání byl region pátý. Nejvíce elektřiny z obnovitelných zdrojů se vyrobilo ve Středočeském kraji (2062 GWh).
Jeden obyvatel Plzeňského kraje spotřeboval loni průměrně 1746 kWh elektřiny, což bylo páté místo mezi kraji. Tento ukazatel nelze podle ČSÚ srovnávat s předchozími lety, protože počet obyvatel se změnil po loňském sčítání lidu. V porovnání s průměrem ČR byla spotřeba obyvatel kraje vyšší o 102 kWh. Nejvyšší spotřebu měli Středočeši (2342 kWh).
V kraji se dále loni spotřebovalo 403 miliony metrů krychlových zemního plynu, meziročně o 11,2 procenta víc. Spotřeba na jednoho odběratele v domácnostech činila 846 metrů krychlových a byla pátá nejnižší mezi kraji.
30.09.2022 Zdroj: ČTK
Nenechte si ujít...
- 1
- 2
- 3
Skupině Colt CZ v prvním čtvrtletí meziročně klesl…
Category: Letecký a zbrojařský průmysl

Praha/Uherský Brod - Holding Colt CZ Group SE (Colt CZ) vykázal za první letošní čtvrtletí výnosy tři miliardy…
Ruské plynárenské firmě Gazprom loni prudce klesl…
Category: Energetika

Moskva - Ruské plynárenské společnosti Gazprom loni klesl čistý zisk o více než 40 procent na 1,226 bilionu rub…
ČEZ očekává, že Temelín a Dukovany vyrobí v budouc…
Category: Energetika

Temelín - Společnost ČEZ očekává, že jaderné elektrárny Temelín a Dukovany vyrobí v budoucnu o dvě terawatthodi…
Prazdroj zprovoznil automatickou třídicí linku na…
Category: Potravinářství

Plzeň - Plzeňský Prazdroj zprovoznil v závodě v Plzni automatickou třídicí linku na skleněné vratné lahve za 50…
Dodávky ropy z Itálie pokryjí potřeby ČR, Mero doh…
Category: Energetika

Nelahozeves - Dodávky ropy z Itálie pokryjí od roku 2025 potřeby České republiky, státní společnost Mero uzavře…
Připojte se: