1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Maďarsko vydalo dekret umožňující vládě v případě nouze kontrolu nad energetikou

hungarian flagBudapešť - Maďarský premiér Viktor Orbán podepsal dekret, který vládu v případě nouze zmocňuje k převzetí dohledu nad důležitými energetickými podniky a provozovatelem sítě pro přepravu plynu FGSZ. Učinil tak v době, kdy v Evropě panuje napětí kolem dodávek plynu z Ruska.

Maďarsko podle ratingové agentury Fitch Ratings společně s Českou republikou a Slovenskem tvoří trojici zemí, které jsou v rámci střední a východní Evropy nejvíce ohroženy případným náhlým zastavením dodávek ruského plynu do Evropské unie.

Dekret se týká podniků působících v elektrárenském, plynárenském, ropném, teplárenském i těžařském průmyslu. Rusko se na dodávkách plynu v Maďarsku podílí zhruba 85 procenty a na dodávkách ropy 65 procenty. Maďarsko navíc pokrývá dovozem z Ruska také část své spotřeby elektřiny, uvedla agentura Reuters.

"Slovensko, Maďarsko a Česká republika mají vysokou závislost na ruském plynu v kombinaci s nedostatkem životaschopných alternativních dodávek energií v krátkodobém horizontu," uveda agentura Fitch. "Naproti tomu Polsko, Litva a Rumunsko si z velké části zajistily alternativní dodávky, nebo mají významnou domácí produkci," dodala.

Evropská komisařka pro energetiku Kadri Simsonová v pondělí uvedla, že Evropská unie se musí připravit na vážné narušení dodávek plynu z Ruska, a že členské země by měly aktualizovat své nouzové plány. Podle analytika ropného a plynárenského sektoru Tamase Pletsera ze společnosti Erste Bank se opatření maďarské vlády výrazněji neliší od nouzových plánů v jiných evropských zemích.

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó tento měsíc uvedl, že ho ruská plynárenská společnost Gazprom a ruský vicepremiér Alexander Novak ujistili, že Gazprom bude plnit své závazky vůči Maďarsku stanovené v dlouhodobé dodavatelské smlouvě. Maďarsko má v rámci 15leté smlouvy podepsané v loňském roce dostávat od Gazpromu ročně 3,5 miliardy krychlových metrů plynu přes Bulharsko a Srbsko a další miliardu krychlových metrů přes Rakousko.

05.07.2022 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

220x660 sk 2022

 

Nenechte si ujít...