1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Město Zlín a jeho organizace vytvořily energetické společenství, chtějí ušetřit

energeticke forumZlín - Statutární město Zlín a osm jeho organizací v čele s Teplem Zlín vytvořily energetické společenství (ESZ). Cílem je zajistit členům cenové výhody pro nákup i prodej elektrické energie, v praxi to znamená sdílení elektrické energie z nově vybudovaných i současných fotovoltaických elektráren (FVE), sdělil ČTK mluvčí radnice Tomáš Melzer.

 

"Pro členy společenství to může při nákupu energie znamenat reálné úspory pět až deset procent proti běžné sazbě. Zároveň mohou přebytečnou energii dodávat do veřejné sítě," uvedl primátor Jiří Korec (ANO).

"Jde nám o sestavení a následné provozování dostatečně robustního společenství, které bude k dispozici FVE výrobnám ve Zlíně a okolí, a bude mít strukturu umožňující sdílení veškeré přetokové elektrické energie z těchto výroben, přičemž město může poskytnout odpovídající odběrový potenciál," uvedl náměstek primátora Miroslav Chalánek (ODS).

Součástí energetického společenství budou vybrané subjekty a jejich výrobny nebo odběrná místa ze skupiny města. "Konečným cílem je sdružovat i další elektroenergeticky aktivní subjekty v našem městě a efekty komunity tak postupně navyšovat," uvedl Chalánek.

Cílem je instalovat na městských budovách fotovoltaické elektrárny o celkovém výkonu 2,9 MWp. "Půjde o významnou změnu, neboť aktuálně je v projektové přípravě kolem třetiny tohoto výkonu," uvedl mluvčí.

Koordinátorem pro založení společenství je společnost Teplo Zlín, bude také pověřená jeho provozem a obchodním vedením. "Náklady spojené se založením ESZ a zavedením procesů sdílení elektrické energie budou částečně kryty z dotace, o níž chceme požádat do konce června letošního roku. Vlastní provoz pak bude hrazen z části výnosů vycházejících z rozdílu výkupní a prodejní ceny elektrické energie vyrobené a zároveň spotřebované v rámci společenství," uvedla koordinátorka projektu a obchodní náměstkyně Tepla Zlín Drahoslava Smetanová.

Společenství se chce otevřít i dalším subjektům, například Zlínskému kraji nebo soukromým provozovatelům fotovoltaických elektráren. "Odhadujeme, že finanční přínos činnosti společenství v podobě úspor a výhodnějších výkupních cen přetoků se začne projevovat po zapojení výroben o celkovém výkonu kolem 2 MWp. Efektivita a výhodnost pro členy pak bude tím vyšší, čím větší výrobní výkon bude zapojen," uvedl ředitel Tepla Zlín Pavel Mačák.

27.06.2024 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...