Největší solární parky vlastní polostátní ČEZ i neznámí majitelé
- Podrobnosti
- Kategorie: Energetika
Praha - Největším výrobcem elektrické elektřiny ze Slunce v ČR je polostátní skupina ČEZ, které patří 13 fotovoltaických elektráren v zemi, z toho čtyři z desítky nejvýkonnějších.
ČEZ provozuje i největší solární park v Česku u Ralska, kde má čtyři elektrárny o souhrnném instalovaném výkonu 38,3 megawattu.
Za pěti z 20 nejvýkonnějších solárních elektráren v ČR stojí společnosti s akciemi na majitele. Neznámí majitelé jsou například u druhé největší fotovoltaické instalace, elektrárny Nová Ves-Vepřek na Mělnicku, která má instalovaný výkon 35,1 megawattu. Za třemi z 20 největších fotovoltaických parků v ČR stojí zahraniční vlastníci.
Elektřinu ze solárních elektráren musí distributoři vykupovat výrazně dráže, než za kolik ji poté prodají (rozdíl cen se pak projevuje v konečných cenách spotřebitelům). V roce 2011 získala největší subvenci, přes 500 milionů korun, elektrárna Nová Ves-Vepřek, která má neznámého majitele. Největší elektrárna Ralsko, kterou vlastní ČEZ, dostala téměř 478 milionů korun.
Největší solární komplexy v ČR a jejich vlastnická struktura:
Elektrárna | Instalovaný výkon (MW) | Majitel | Vlastnická struktura |
Ralsko (okres Česká Lípa) | 38,3 | ČEZ | a.s. s majoritním podílem státu |
Nová Ves-Vepřek (okres Mělník) | 35,1 | FVE CZECH NOVUM | s.r.o., většinový vlastník Decci a.s. má akcie na majitele |
Ševětín (okres České Budějovice) | 29,9 | ČEZ | a.s. s majoritním podílem státu |
Chomutov | 26 | Z-Group Steel Holding | a.s. s akciemi na jméno |
Brno Tuřany | 21,2 | Brno Solar Park | a.s. s akciemi na jméno; poloviční podíl v ní vlastní firmy s akciemi na majitele |
Mimoň (okres Česká Lípa) | 17,5 | ČEZ | a.s. s majoritním podílem státu |
Vranovská Ves (okres Znojmo) | 16 | ČEZ | a.s. s majoritním podílem státu |
Stříbro (okres Tachov) | 13,6 | Solar Stříbro | s.r.o., němečtí vlastníci |
Uherský Brod (okres Uherské Hradiště) | 10,2 | Divalia | a.s., její vlastník Milplace a.s. má akcie na majitele |
Chrudichromy (okres Blansko) | 10 | Photon Park, Photon Forest | s.r.o., jejich vlastníky jsou firmy Porubovka a.s. a Depohyl a.s. s akciemi na majitele |
Letkov (okres Plzeň - jih) | 10 | SPL | a.s. s akciemi na majitele |
Líně (okres Plzeň - sever) | 10 | Signo Solar PP01 | s.r.o., vlastníci z Norska |
Zašová (okres Vsetín) | 9,2 | Ren Power CZ | a.s. s akciemi na jméno |
Zakřany (okres Brno - venkov) | 8,4 | Papeno | s.r.o. |
Oslavany (okres Brno - venkov) | 8 | EnergoHelis | a.s. s akciemi na majitele |
Tuchlovice (okres Kladno) | 7,8 | FVE Tuchlovice | s.r.o., vlastněná firmou Škoda Investment a.s., která má nizozemského majitele |
Sokolnice (okres Brno - venkov) | 7,5 | Papeno 2 | s.r.o. |
Bařice-Velké Těšany (okres Kroměříž) | 7,3 | Ren Power CZ | a.s. s akciemi na jméno |
Vlkoš (okres Hodonín) | 6,8 | Top Centrum | s.r.o. |
Raková (okres Prostějov) | 6,5 | Rekman | s.r.o. |
Zdroj: ERÚ, www.justice.cz
11.12.2013 ČTK
Nenechte si ujít...
- 1
- 2
- 3
Těžba uhlí v Indonésii byla loni rekordní díky pop…
Category: Energetika
Jakarta - Těžba uhlí v Indonésii loni stoupla na nový rekord díky rostoucí poptávce po energii na domácím a cel…
V Česku v budoucnu mají vzniknout zařízení na mař…
Category: Energetika
Praha V Česku v budoucnu mají vzniknout zařízení na maření přebytečné energie. Distributoři za poslední rok ev…
Kolínská Toyota loni překonala výrobní plán, vyrob…
Category: Automobilový průmysl
Kolín - Kolínská automobilka Toyota Motor Manufacturing Czech Republic loni překonala výrobní plán, vyrobila 22…
Airbus v loňském roce zvýšil dodávky letadel zákaz…
Category: Letecký a zbrojařský průmysl
Paříž - Evropský výrobce letadel Airbus dodal loni odběratelům 766 letadel, o 31 více než předloni. Dodávky vša…
Stavebním firmám z Vysočiny loni do konce září kle…
Category: Stavebnictví
Jihlava - Stavební firmy se sídlem na Vysočině měly v loňských třech čtvrtletích základní výrobu za 5,5 miliard…
Připojte se: