Německu za extrémních mrazů stále hrozí nedostatek plynu, varoval svaz INES
- Podrobnosti
- Kategorie: Energetika
Berlín - Německo před nacházející zimou bez problémů naplní své zásobníky zemního plynu, v případě extrémních mrazů by ale už na začátku února 2025 mohla být úložiště zcela prázdná. Oznámil to v prvním výhledu zimního zásobování země touto klíčovou energetickou surovinou německý svaz provozovatelů zásobníků plynu a vodíku INES.
Varoval přitom, že i se stávajícími úspornými opatřeními by se v krizovém scénáři mohlo Německo ocitnou bez plynu.
"Stejně jako v obou předchozích zimách by extrémně chladné teploty představovaly pro zásobování plynem problém. Ještě nejsme za vodou. Bezpečné zásobování plynem, na jaké jsme byli zvyklí před energetickou krizí, zatím nebylo v Německu obnoveno," řekl šéf INES Sebastian Heinermann. Dodal, že aktuálním tématem nadcházející zimy proto stále zůstávají úspory ve spotřebě.
Německo, které jako ostatní evropské země muselo po odklonu od plynu z Ruska po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 najít nové dodavatele, přečkalo obě předchozí topné sezony bez problémů. Díky teplému počasí si navíc uchovalo značné zásoby plynu, takže mohlo úložiště v létě opět rychle doplnit.
INES ve své analýze pracuje se třemi scénáři, a to teplotně normální zimou, která vychází z hodnot roku 2016, teplotně nadprůměrnou zimou podle roku 2020 a mimořádně chladnou zimou, jakou Evropa zažila v roce 2010. Pokud budou zimní měsíce teplotně průměrné a nadprůměrné, počítá INES s tím, že zásobníky zůstanou v dubnu 2025 naplněné v rozmezí 35 až 69 procent. V případě extrémních mrazů ale budou úložiště prázdná už na začátku února, což by mohlo vést k nedostatku plynu.
Plyn z vyčerpaných zásobníků nebude podle propočtu INES možné pokrýt stávajícími úspornými opatřeními. Za takového vývoje by mohlo denně chybět až 20 procent předpokládané spotřeby. Pokud by Německo čelilo opravdu mimořádně mrazivé zimě a příliš brzy vyčerpalo zásoby, budou podle svazu potřebná další úsporná opatření. INES doporučuje vyvarovat se předčasnému rychlému čerpání zásob a omezit spotřebu v neklíčových sektorech, důležitou roli bude hrát i vzájemná solidarita zemí Evropské unie.
INES hodlá svůj výhled v nadcházejících měsících pravidelně aktualizovat, nový propočet vydá 5. září. Na začátku ledna pak bude jasno, zda Německu skutečně nedostatek plynu hrozí.
Německé zásobníky plynu jsou nyní zaplněny z 84 procent, INES proto považuje za jisté, že budou bez problému naplněny podle zákonných požadavků. Německý zákon o energetické bezpečnosti vyžaduje, aby 1. října byly zásobníky plné z 85 procent a k 1. listopadu z 95 procent. Podle INES by se ale už v říjnu mohlo zaplnění úložišť dostat na 100 procent. Německu se během předchozích dvou zim dokonce podařilo hranici 100 procent přesáhnout. To je možné díky tomu, že garantovaná kapacita zásobníků je nižší, než kolik plynu je technicky možné do úložišť skutečně vtlačit.
Německý svaz INES má 16 členů, kteří spravují přes 90 procent kapacity německých úložišť s plynem a kolem 25 procent kapacit úložišť v Evropské unii.
17.07.2024 Zdroj: ČTK
Nenechte si ujít...
- 1
- 2
- 3
Výrobce stavební profilů Nevoga měl loni obrat dvě…
Category: Stavebnictví

Znojmo - Znojemský výrobce stavebních profilů a plastových prvků pro stavby Nevoga loni dosáhl obratu dvě milia…
Vývoz LNG z Ruska v prvním čtvrtletí klesl o 1,2 p…
Category: Energetika

Moskva - Vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG) z Ruska v prvním čtvrtletí meziročně klesl o 1,2 procenta na 8,…
V Plzni na Borských polích vznikne do léta 2027 ce…
Category: Stavebnictví

Plzeň - V Plzni na Borských polích poblíž univerzity vznikne do léta 2027 celkem 650 bytů za 1,75 miliardy Kč.…
Dceřiná společnost Metrostavu postaví v Norsku tun…
Category: Stavebnictví

Praha - Dceřiná společnost Metrostavu s přízviskem Norge postaví v Norsku 12,4 kilometru dlouhý tunel za 6,3 mi…
Stavebnictví v Ústeckém kraji loni meziročně klesl…
Category: Stavebnictví

Ústí nad Labem - Stavebnictví v Ústeckém kraji loni meziročně kleslo. Výraznější byl propad u bytové výstavby,…
Připojte se: