1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

NET4GAS, který loni koupil stát, se v loňském roce propadl do ztráty 1,7 mld Kč

gas fire bigPraha - Společnost NET4GAS, kterou v závěru loňského roku koupil státní podnik ČEPS, loni prodělala 1,7 miliardy Kč. Předloni přitom společnost zaznamenala zisk přes 6,2 miliardy Kč. Výrazně v loňském roce klesly i tržby podniku, meziročně o více než 76 procent na tři miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy NET4GAS.

Hlavní příčinou propadu je podle Ekonomického deníku výpadek dodávek ruského plynu do střední Evropy cestou přes Německo. Podle nynějšího vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) se se ztrátou počítalo už při koupi, do budoucna se předpokládá nárůst přepravy plynu.

NET4GAS provozuje 4000 kilometrů plynovodů, pět kompresních stanic a stovku předávacích stanic, včetně tří na hranicích. Firmu loni v závěru roku koupil státní ČEPS. Za zadluženou společnost zaplatí maximálně pět miliard korun, konečná suma však bude záviset na hospodaření podniku a splnění nastavených ekonomických parametrů.

Generální ředitel NET4GAS Andreas Rau loňský rok označil jako nejtěžší v historii firmy. "Důvodem je bezprecedentní a dramatická změna v tocích plynu v Evropě, která byla způsobena především válkou na Ukrajině a naprostým kolapsem plateb ze strany našeho hlavního obchodního partnera. Díky našim okamžitým úsporným opatřením a velkému nasazení a podpoře všech zaměstnanců NET4GAS se nám podařilo negativní dopady alespoň do určité míry zmírnit," řekl Rau.

Celková přeprava zemního plynu podle dat společnosti dosáhla v roce 2023 přibližně deseti miliard metrů krychlových. Oproti roku 2022 se tak celková přeprava snížila o 20,8 miliardy metrů krychlových plynu. Pokles byl podle Raua způsoben zejména absencí přepravy ruského plynu přes území ČR a dalšími změnami v tocích plynu v Evropě, které jsou geopolitickým důsledkem ruské invaze na Ukrajinu. Přeprava plynu v tuzemsku se loni meziročně snížila o 0,7 miliardy metrů krychlových na 6,8 miliardy metrů krychlových. V Česku se podle společnosti projevily hlavně nadprůměrné teploty a pokračující úspory odběratelů.

Podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) není loňský výsledek hospodaření vzhledem k poklesu přepravy překvapením, a byl proto započítán už do všech znaleckých posudků, z nichž stát při rozhodování o akvizici NET4GAS vycházel. Aktuální pokles přepravy je podle resortu důsledkem porušování závazků ruského Gazpromu, u něhož v arbitráži chce firma vymáhat 70 miliard Kč. Do budoucna MPO počítá v souvislosti se zvýšenou výrobou elektřiny a tepla z plynu s opětovným nárůstem objemu přepravy.

"Nákup společnosti NET4GAS je dlouhodobá investice motivovaná očekávaným opětovným nárůstem objemu přepravy plynu přes Českou republiku a zároveň a především možností investovat do rozvoje této plynárenské infrastruktury tak, aby odpovídala dalšímu vývoji v oblasti energetiky například z hlediska přizpůsobení na rozvoj vodíku," uvedlo ministerstvo pro ČTK. Společnost podle úřadu ke konci roku 2023 disponovala téměř devíti miliardami korun.

NET4GAS je držitelem výlučné licence pro přepravu zemního plynu v České republice. Řídí plynárenskou soustavu v případě nouze a vyhlašuje regulační stupně, tím tedy rozhoduje o dodávkách plynu zákazníkům. Jakékoli problémy s plynovody NET4GAS by zásadně ohrozily dodávky plynu do země.

07.05.2024 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...