1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Nové lampy v Prostějově snížily v říjnu spotřebu elektřiny o polovinu

light bulb1Prostějov - Poloviční spotřebu elektrické energie ve srovnání s předchozími lety eviduje za říjen radnice v Prostějově v částech města, ve kterých letos dala vyměnit stará sodíková svítidla za moderní LED světla. Modernizováno bylo 209 svítidel v Kolářových sadech a v části sídliště Svobody.

ČTK to sdělil primátorův náměstek Jiří Pospíšil (PéVéčko). Výměna osvětlení v Kolářových sadech stála zhruba 800.000 korun a na sídlišti Svoboda 940.000 korun. Radnice na projekty získala státní dotaci.

V Kolářových sadech a okolních ulicích byla v uplynulých týdnech dokončena výměna 124 starých svítidel na LED zdroje světla. Na sídlišti Svoboda bylo zatím modernizováno 85 lamp pouličního osvětlení. "Výměna se vyplácí už nyní. Již v říjnu vygenerovala tato změna osvětlení, v porovnání s říjnem loňského roku, v uvedených lokalitách úsporu na spotřebě elektrické energie téměř 48 procent. Podle výpočtů můžeme předpokládat, že v dalších měsících dosáhneme úspory až 80 procent,“ uvedl Pospíšil.

Další výhodou nově instalovaných LED svítidel je podle Pospíšila snížení nákladů na údržbu a omezení nežádoucího světelného smogu. Změnu na veřejném osvětlení v Kolářových sadech si podle Pospíšila pochvalují pracovníci nedaleké hvězdárny, které při pozorování noční oblohy už tolik neruší rozptýlené světlo z pouličních lamp.

Města a obce postupně vyměňují staré sodíkové výbojky za moderní LED svítidla, která mají až o 60 procent nižší spotřebu elektrické energie. Kromě nízké spotřeby a dlouhé životnosti vynikají LED svítidla podle odborníků také kvalitním světelným tokem, funkčností a tím, že plný výkon svítidla je dosažen do dvou vteřin od zapnutí.

16.11.2022 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...