1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Novým šéfem OKD je Američan Dale Ekmark

dale ekmarkOstrava - Novým šéfem těžební společnosti OKD se stává výkonný ředitel, Američan Dale Ekmark.

V minulosti pracoval na vedoucích pozicích v řadě těžebních společností, například pro DeBeers vedl největší diamantový důl na světě Jwaneng v Botswaně. Do společnosti NWR, která OKD vlastní, nastoupil Ekmark v srpnu jako vedoucí důlní transformace.

Dosavadní generální ředitel OKD Ján Fabián se dohodl na odchodu z čela firmy. Odstoupil i z funkcí v představenstvech firem OKD a NWR. Pro OKD bude letos pracovat jako poradce. NWR strukturu svého vedení od ledna zjednodušuje.

Mluvčí OKD Marek Síbrt uvedl, že Ekmark už dříve firmě poskytoval poradenské služby, takže ji velice dobře zná. Zhruba půl roku žije v Ostravě a firmu bude řídit v regionu.

Společnost OKD, která má přes 12.000 zaměstnanců a je největším soukromým zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji, vedl Fabián rok. Ten byl podle vedení firmy jedním z nejtěžších v její historii. Předseda představenstva NWR Gareth Penny uvedl, že Fabián úspěšně zahájil potřebné změny, které OKD přetvoří v mnohem štíhlejší a výkonnější firmu, schopnou vypořádat se s bezprecedentními výzvami trhu.

NWR měla za tři letošní čtvrtletí roku 2013 ztrátu téměř 528 milionů eur (13,6 miliardy korun). Za samotné třetí čtvrtletí měla firma ztrátu 122,3 milionu eur (3,16 miliardy korun), ve stejném období předloňského roku přitom vykázala čistý zisk vyšší než 34 milionů eur.

Společnost OKD začala kvůli špatným hospodářským výsledkům a situaci na trhu s uhlím zavádět úsporná opatření. Propustila například několik stovek lidí, prodala ostravskou firmu OKK Koksovny a chce zavřít ztrátový Důl Paskov.

Firmu NWR ze dvou třetin vlastní mezinárodní investiční skupina BXR. V té patří zhruba poloviční podíl českému podnikateli Zdeňku Bakalovi.

03.01.2014  ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...