Opava dá letos instalovat fotovoltaické elektrárny na šesti budovách
- Podrobnosti
- Kategorie: Energetika
Opava - Opavský magistrát dá letos instalovat fotovoltaické elektrárny na šest svých budov. Zástupci města zvažují i vybudování velkokapacitních úložišť. ČTK to řekl náměstek opavského primátora Vladimír Schreier (ANO). Už koncem loňského roku začala fungovat fotovoltaická elektrárna na budově opavského dopravního podniku.
Stála 50 milionů korun. Celkem chce do takovýchto projektů město investovat okolo 200 milionů korun.
"Aktuálně máme dodavatele elektráren na šesti budovách. Nyní se podepisují smlouvy," řekl náměstek. Dodal, že elektrárny s celkovou kapacitou výkonu 600 kWp (kilowatt-peak) budou stát okolo 40 milionů korun. Vzniknou na školách či na parkovacím domě. Za rok by tyto elektrárny měly přinést úsporu až 20 milionů korun.
Další projekty budou podle Schreiera záviset na možnostech zároveň s elektrárnami budovat i velkokapacitní úložiště vyrobené elektřiny. "Přetoky nemá smysl prodávat do sítě. Potřebujeme je někam uložit. Čekáme ale na schválení státního programu, ze kterého bude možné tyto projekty financovat," řekl.
Město uvažuje o stavbě dvou úložišť o celkové kapacitě 10.000 na kW odhadem za 30 až 40 milionů korun. Jedno by mělo být umístěno v areálu dopravního podniku, kde fotovoltaická elektrárna funguje od loňského roku. Společně s ní město dalo vybudovat i bateriový systém, který ale do budoucna nebude dostatečný. Městský dopravní podnik Opava totiž postupně přechází na elektrické autobusy. Úložiště by mělo zajistit jejich dobíjení.
Druhé úložiště chce magistrát vybudovat u sportovní haly v Městských sadech, kterou vytápějí tepelná čerpadla. I na její střeše má časem vzniknout fotovoltaická elektrárna.
Cílem projektů je snižovat náklady města za energie. Šetřit se ale magistrát snaží i jinde. "Jednalo se například o snížení teploty v objektech, montáži spořičů vody či nastavení jednotek měřicí a regulační technologie tepelného hospodářství v jednotlivých objektech. Také jsme rekonstruovali nejstarší kotelny," řekl náměstek.
Radnice plánuje výměnu klasických sodíkových žárovek veřejného osvětlení za LED žárovky. "Teď v únoru jsme začali s výměnou 2000 světelných bodů veřejného osvětlení. Souběžně připravujeme další. V současné době máme ve městě 7000 světelných bodů, které ročně spotřebují 2300 megawattů elektrické energie. Výměnou 3000 světel ušetříme přibližně 500 megawattů elektrické energie ročně. To představuje přes čtyři miliony korun," řekl.
19.03.2025 Zdroj: ČTK
Nenechte si ujít...
- 1
- 2
- 3
Stavebnictví v Ústeckém kraji loni meziročně klesl…
Category: Stavebnictví

Ústí nad Labem - Stavebnictví v Ústeckém kraji loni meziročně kleslo. Výraznější byl propad u bytové výstavby,…
Čepro v loňském roce zvýšilo svůj provozní zisk na…
Category: Energetika

Praha - Státní distributor paliv Čepro loni zaznamenal provozní zisk před zdaněním více než 2,53 miliardy korun…
Firma Witte otevřela v Ostrově nový závod, celkově…
Category: Automobilový průmysl

Ostrov - Výrobce zámkových systémů pro automobilový průmysl Witte Automotive Czechia dnes slavnostně otevřel no…
V ČR jsou čtyři vodíkové stanice, ve většině zemí…
Category: Energetika

Praha - Česká republika má čtyři vodíkové stanice, dalších zhruba deset projektů je rozestavěných nebo se připr…
Výroba aut za leden a únor meziročně klesla o 11 p…
Category: Automobilový průmysl

Praha - Automobilky v Česku vyrobily v lednu a únoru 234.341 osobních aut. V porovnání se stejným obdobím loňsk…
Připojte se: