1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Dovoz ropy do Číny bude letos podle analytiků rekordní

oil barrels
Peking - Čína v letošním roce dovoze rekordní objem ropy, a to i díky tomu, že po zrušení přísných koronavirových opatření budou lidé více cestovat. Zvýší se tak poptávka po pohonných hmotách a provoz také zahájí nové rafinerie.

ČEPS dostane od státu dotace 22,7 mld. Kč, další peníze se rozdělí distributorům

CEPS logo
Praha - Provozovatel energetické přenosové soustavy ČEPS by letos měl dostat od státu dotaci 7,2 miliardy korun na ztráty energie v síti a dalších 15,5 miliardy Kč na zajištění systémových služeb. Stát tím chce zabránit dalšímu zdražování elektřiny spotřebitelům. ČTK to dnes řekl mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Marek Vošahlík.

Spotřeba plynu v Nizozemsku loni klesla o čtvrtinu, byla nejnižší za 50 let

gas fire big
Amsterodam - Spotřeba zemního plynu v Nizozemsku v loňském roce klesla o čtvrtinu na 31 miliard krychlových metrů. Dostala se tak na nejnižší úroveň za půl století. Oznámil to nizozemský statistický úřad. Za poklesem spotřeby podle něj stály výrazně vyšší ceny plynu a relativně teplé počasí.

SUAS dodává do Karlovarského kraje třikrát více elektřiny než vloni

Electricity pylons 1
Sokolov - Společnost SUAS Commodities, která je součástí Sokolovské uhelné, dodává v Karlovarském kraji elektřinu na téměř 1600 odběrných míst. Jde o celkový objem zhruba 96.000 MWh. Ve srovnání s rokem 2022 jde o trojnásobek.

Plzeň vybuduje na okraji v Malesicích chybějící vodovod a kanalizaci za 420 mil.

water tap 2
Plzeň - Plzeň vybuduje v okrajové části Malesice chybějící vodovod a kanalizaci za 420 milionů korun. Město už vyčlenilo 150 milionů korun jako spolufinancování k dotaci, kterou se snaží získat. Bez dotace stavět nebude.

Bulharsko a Srbsko zahájily stavbu propojovacího plynovodu

pipeline1
Sofia - Prezidenti Bulharska a Srbska Rumen Radev a Aleksandar Vučić dnes nedaleko Sofie zahájili stavbu plynovodu spojujícího obě balkánské země, které byly v dodávkách zemního plynu donedávna takřka zcela závislé na Rusku.

Poděbrady letos vymění další svítidla veřejného osvětlení za úspornější

light bulb1
Poděbrady - Poděbrady na Nymbursku pokročí ve výměně veřejného osvětlení za úspornější LED, začaly s ní v roce 2018. Město plánuje obnovit letos a příští rok svítidla v 15 ulicích, postupně by mělo vyměnit většinu. Letošní třetí etapa zahrne například ulici Cukrovarskou, Husovu nebo U Garáží.

Americká ropná firma ExxonMobil vloni zvýšila zisk na rekordních 59 miliard USD

exxon mobile
Houston/Irving - Energetická společnost ExxonMobil, která je největším producentem ropy ve Spojených státech, za loňský rok zvýšila očištěný čistý zisk na rekordních 59,1 miliardy USD (1,3 bilionu Kč) z 36,1 miliardy USD v předchozím roce. Firma to dnes uvedla v tiskové zprávě.

Podíl uhlí na výrobě energie rostl méně, než se očekávalo, tvrdí analytici

miner
Brusel - Podíl uhlí na výrobě elektrické energie sice vloni vzrostl, ale méně než se dalo očekávat. Na uhelné elektrárny připadalo v loňském roce 16 procent vyrobené elektřiny v Evropské unii, uvedla agentura Reuters s odkazem na analýzu organizace Ember. To byl nejvyšší podíl uhlí od roku 2018.

PŘEDPLAŤTE SI

 220x660 2023CZ

 

Nenechte si ujít...