1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Aramco a TotalEnergies podepsaly smlouvu na petrochemický komplex za 11 mld. USD

Saudi aramco logo
Rijád/Paříž - Saúdský státní ropný gigant Saudi Aramco a francouzská společnost TotalEnergies podepsaly smlouvu na výstavbu nového petrochemického komplexu za 11 miliard dolarů (bezmála 239 miliard Kč). Závod vznikne v Saúdské Arábii. Firmy to uvedly ve svém společném sdělení.

Nizozemsko do 1. října ukončí těžbu na obřím plynovém poli Groningen

Nederland flag
Haag - Těžba na obřím plynovém poli Groningen v Nizozemsku skončí do 1. října. Oznámila to dnes nizozemská vláda. Potvrdila tak dřívější informace médií. Pole Groningen stále obsahuju velké množství zemního plynu, těžba je ale již nyní minimální, protože způsobuje seismické problémy, napsala agentura Reuters.

Éru elektrárny Prunéřov I symbolicky zakončil odstřel 200metrového komína

CEZ logo
Kadaň - Odstřel 200 metrů vysokého železobetonového komína symbolicky zakončil 56letou éru bývalé hnědouhelné Elektrárny Prunéřov I u Kadaně na Chomutovsku. Její provoz byl ukončen 30. června 2020. Komín byl odstřelen na dvě části, zjistila ČTK na místě.

Česko zaostává v rozvoji vodíkové mobility, firmy vyzvaly stát k větší podpoře

 

hydrogen
Praha  - Česko zaostává v rozvoji vodíkové mobility. V zemi jsou dosud tři plnící stanice na vodík, oproti tomu například v sousedním Německu jich je více než 100 a rychle přibývají další. Podle výrobců a distributorů vodíku a vozidel stát nemá propracovanou strategii pro využití vodíků v dopravě i hospodářství.

Uzbekistán bude nakupovat 2,8 miliardy metrů krychlových ruského plynu ročně

gas pipe mechanic
Taškent Uzbekistán začne od 1. října dovážet devět milionů metrů krychlových ruského zemního plynu denně. O dohodě s ruskou plynárenskou společností Gazprom informovalo ministerstvo energetiky této středoasijské země. Avizovaný objem odpovídá přibližně 2,8 miliardy metrů krychlových ročně.

Pardbická rafinerie Paramo loni skončila se ztrátou 180 milionů korun

paramo refinery logo
Pardubice - Rafinerie Paramo se sídlem v Pardubicích vloni skončila se ztrátou 180 milionů korun. Rok předtím činila ztráta téměř 83 milionů korun. Výnosy se meziročně snížily o 14 procent na 2,308 miliardy korun. ČTK to zjistila z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin. Hlavní příčinou negativního výsledku byly vysoké energetické náklady.

Dukovany v odstaveném 1. bloku kontrolují i nádobu reaktoru, po osmi letech

nuclear logo
Dukovany - V Jaderné elektrárně Dukovany prověří energetici při plánované odstávce prvního bloku také stav tlakové nádoby jeho reaktoru. Její kontrola začala 19.06.2023, potrvá nepřetržitě deset dní. Na každém bloku elektrárny se opakuje jednou za osm let, sdělil ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Katarské firmy dohodly v Iráku spolupráci na projektech za 9,5 miliardy USD

Electricity pylons 1
Dauhá - Katarské společnosti se dohodly s iráckou Národní investiční komisí na projektech za 9,5 miliardy dolarů (206,1 miliardy Kč) v Iráku. Je mezi nimi i výstavba dvou elektráren o celkovém výkonu 2400 megawattů. Podle agentury Reuters to vyplývá z prohlášení katarských společností.

Vývoz ropy z Íránu je nejvyšší za pět let

Oil Well6
Teherán - Vývoz ropy z Íránu v letošním roce navzdory pokračujícím americkým sankcím dosáhl nejvyšší hodnoty za pět let a na pětileté maximum se zvýšila i těžba. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informace od konzultantů a informovaných zdrojů a údaje o přepravě.

PŘEDPLAŤTE SI

 220x660 2023CZ

Nenechte si ujít...