1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

V Litomyšli vznikla jedna z prvních biometanových stanic v Česku

Litomyšl (Svitavsko) 25. října (ČTK) - V Litomyšli na Svitavsku vznikla jedna z prvních biometanových stanic v Česku. Je ve zkušebním provozu. Vyrábí elektřinu a k tomu čistí bioplyn na biometan. Vtlačuje ho do plynárenské rozvodné sítě a zásobuje novou čerpací stanici na zemní plyn. Investiční náklady činily 50 milionů korun, uvedlo des Zemědělské družstvo chovatelů a pěstitelů Litomyšl v tiskové zprávě.

Zemní plyn stanice vyrábí z bioplynu, který pochází z odpadů živočišné a rostlinné zemědělské výroby a následně ho vtláčí do plynárenské sítě Gasnet. Součástí je i plnicí stanice na stlačený plyn (CNG) v přilehlém areálu v obci Dolní Újezd. Stanice je inovací původní bioplynové stanice v areálu družstva. Bioplyn už tak nemusí být využíván pouze při kogenerační výrobě elektřiny a tepla.

Investici za více než 50 milionů korun v praxi zajistily společnosti Hutira – Brno a Hutira green gas. V Česku jde podle družstva o první technologii výroby biometanu, která je propojena se zemědělskou bioplynovou stanicí, plničkou CNG i vtláčením plynu do plynárenské sítě. "Zahájení běžného provozu je plánováno na prosinec tohoto roku," řekl Ivo Hutira, jednatel společnosti Hutira – Brno.

Družstvo se rozhodlo pro inovaci v roce 2019. Hlavním důvodem bylo maximální využití energie z bioplynu. "Kogenerace má z hlediska výroby elektřiny účinnost jen okolo 35 procent. Dalších 30 procent je pak v teple, pro které například v létě nemáme využití. Když nyní poputuje do plynárenské sítě biometan, zákazníci naší energie využijí mnohem více," řekl ředitel Zemědělského družstva chovatelů a pěstitelů Litomyšl Jan Pechanec.

Technologie je soubor několika zařízení. Surový bioplyn nejprve míří do tzv. jednotky předúpravy, kde se zbavuje vlhkosti a sulfanu. Odtud následně putuje do upgradingové jednotky s třístupňovou membránovou separací, která bioplyn upravuje na biometan v kvalitě zemního plynu. Stanice by měla za deset let zpracovat 30,6 milionu krychlových bioplynu, ročně to znamená 1,7 milionu metrů krychlových biometanu.

03.11.2022 Zdroj: ČTK

 

Orlen kritizuje podobu daně z mimořádných zisků

oil terminal
Praha - Společnost Orlen Unipetrol, která v Česku provozuje mimo jiné rafinerie v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, považuje vládní návrh daně z mimořádných zisků za neadekvátní. Firma argumentuje nutnými investicemi do zbavení se závislosti na ruské ropě.

Pardubický kraj chce víc spořit energie, pořídí LED svítidla do svých budov

bulb 1
Pardubice - Pardubický kraj investuje do opatření, která mají snížit v krajských budovách spotřebu energií, přes 55 milionů korun. Vymění žárovky za LED, obmění staré kotle, spotřebiče nebo zrekonstruuje vzduchotechniku. ČTK to řekl náměstek hejtmana Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj). Hejtmanství reaguje na prudký růst cen energií.

Ve slapské vodní elektrárně skončila modernizace, přibyla turistická atrakce

water energy
Štěchovice - Ve slapské vodní elektrárně skončila modernizace. Oběžné kolo turbíny, které dosloužilo, se stává novým turistickým cílem v Třebenicích, které jsou místní částí Štěchovic u Prahy. Druhý blok elektrárny a další dvě soustrojí nechala energetická společnost ČEZ v uplynulých měsících komplexně obnovit.

Maďarsko spustilo kvůli cenám energií pro firmy program za 800 mld. HUF

hungarian flag
Budapešť - Maďarská vláda spustila program za 800 miliard forintů (46,3 miliardy Kč) na pomoc společnostem při předfinancování bankovních záruk, o které žádají obchodníci s energiemi v souvislosti s prudkým nárůstem cen.

Ve třetím čtvrtletí meziročně klesla v ČR spotřeba plynu o pětinu

gas fire 3
Brno - Spotřeba plynu v Česku ve třetím čtvrtletí letošního roku klesla meziročně o 20 procent po očištění o vliv počasí. V tiskové zprávě to uvedl analytik společnosti Amper Meteo Kamil Rajdl. Úspory jsou podle něj dané odložením topné sezony a pravděpodobně také ukončením činnosti některých firem kvůli nerentabilitě provozu.

Elektrárny Orlík a Kamýk už dodaly elektřiny, že by domácnostem stačila 1,5 roku

electricity pylon 3
Praha - Vodní elektrárny Orlík a Kamýk vyrobily za 60 let provozu tolik elektřiny, že by to pokrylo spotřebu všech současných českých domácností na půldruhého roku. Konkrétně tyto dvě elektrárny, které jsou součástí Vltavské kaskády, vyrobily za uvedenou dobu 24,5 miliardy kilowatthodin (kWh) elektřiny.

Belgie definitivně odpojila ze sítě jeden ze svých sedmi jaderných reaktorů

nuclear logo
Brusel - Belgie definitivně odpojila ze sítě jeden ze svých sedmi jaderných reaktorů. Je to první krok odklonu od výroby elektřiny z jaderných zdrojů, který by měl být završen v roce 2025, napsala agentura DPA.

Polská PGNiG se dohodla na dodávkách plynu s norským Equinorem

gas fire 3
Varšava - Polský plynárenský gigant PGNiG podepsal dohodu o dodávkách plynu s norskou společností Equinor. Polská firma má díky kontraktu v příštích deseti letech získat ročně 2,4 miliardy metrů krychlových norského plynu, oznámila PGNiG. Dohoda vstupuje v platnost 1. ledna 2023.

PŘEDPLAŤTE SI

 220x660 2023CZ

Nenechte si ujít...