1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Gazprom počítá na příští rok s poklesem investic zhruba o 20 procent

Gazprom building
Moskva - Ruská společnost Gazprom chystá na příští rok investice za 1,57 bilionu rublů (397 miliard Kč), což je zhruba o 20 procent méně, než s jakými investicemi počítá plán na letošní rok. Gazprom je největší plynárenskou společností na světě a na vývoz plynu sítí potrubí má v Rusku monopol.

Zásobníky plynu v EU jsou naplněny z téměř 99 procent, vyplývá z dat GIE

gas fire 3
Brusel - Zásobníky plynu v Evropské unii byly podle nejnovějších údajů organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) v úterý naplněny z téměř 99 procent. Před rokem v tutéž dobu jejich naplněnost činila zhruba 95 procent.

Britské ropné firmě BP kvůli nižším cenám energií klesl zisk o 60 procent

BP petrol station
Londýn - Britské ropné společnosti BP ve třetím čtvrtletí kvůli výraznému snížení tržních cen energií klesl čistý zisk na 3,3 miliardy dolarů (76,1 miliardy Kč) z 8,15 miliardy USD ve stejném období loni.

Polskému Orlenu, majiteli Unipetrolu, klesl čtvrtletní zisk o 76 procent

PKN Orlen logo
Plock - Polské petrochemické skupině Orlen, která v České republice vlastní zpracovatele ropy Unipetrol, ve třetím čtvrtletí klesl meziročně čistý zisk o 76 procent na 3,46 miliardy zlotých (19,1 miliardy Kč). Firma to uvedla ve výsledcích hospodaření a dodala, že čísla zkresluje akvizice skupiny Lotos.

Ropa by měla napřesrok zlevnit, zvrátit to ale může vývoj na Blízkém východě

oil barrels
Washington - Ceny ropy na světových trzích budou v letošním čtvrtém čtvrtletí činit v průměru 90 dolarů za barel a v příštím roce se v důsledku zpomalování růstu globální ekonomiky sníží na 81 dolarů za barel. Předpověděla to dnes Světová banka (SB) ve svém výhledu pro komoditní trhy.

MND zvýšila svůj podíl ve firmě se zásobníkem plynu, dosud měl polovinu Gazprom

oil refinery
Praha - Společnost Moravské naftové doly (MND) podnikatele Karla Komárka upsala nové akcie ve firmě Moravia Gas Storage (MSG), která v Česku provozuje zásobník plynu Dambořice. MND tím zvýšila svůj podíl v této firmě na 97,37 procenta. Dosud ve společnosti držel poloviční podíl ruský státní plynárenský podnik Gazprom.

V Napajedlech je první průmyslový elektrolyzér na výrobu zeleného vodíku v Česku

hydrogen
Napajedla - Společnost Solar Global v Napajedlech na Zlínsku uvedla do provozu první průmyslový elektrolyzér na výrobu zeleného vodíku v Česku.

MPO vydalo územní rozhodnutí pro dva nové jaderné bloky v Dukovanech

Nuclear Energy Plant
Praha - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vydalo územní rozhodnutí pro nové jaderné bloky v Dukovanech. Rozhodnutí by mělo umožnit výstavbu až dvou nových reaktorů. Podle úřadu jde o signál pro všechny uchazeče o stavbu nového bloku, kteří by měli podat své finální nabídky. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě.

Šéf Naftogazu: Přes Ukrajinu od roku 2025 už nepoteče na Západ žádný ruský plyn

gas pipeline1
Kyjev - Přes Ukrajinu od roku 2025 už nepoteče na Západ žádný ruský plyn. Rádiu Svobodná Evropa to řekl ředitel největší ukrajinské ropné a plynárenské společnosti Naftogaz Oleksij Černyšov.

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...