1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Slovensko více elektřiny vyrobilo než spotřebovalo, dříve soběstačné nebylo

Electricity pylons 1
Bratislava - Slovensko v prvním letošním pololetí vyrobilo více elektrické energie, než kolik jí spotřebovalo. Země se tak poprvé nejméně od roku 2014 stala soběstačnou při výrobě elektřiny. Vyplývá to z údajů provozovatele přenosové soustavy SEPS.

Písecké teplárně klesl zisk o třetinu, prodala meziročně i méně tepla

Tepelne rozvody
Písek - Písecké teplárně klesl loni zisk po zdanění o třetinu na 11,7 milionu korun. Výnosy vzrostly o osm procent na 237,8 milionu. Firma loni prodala 297 terajoulů (TJ) tepla, meziročně o 10,6 procenta méně.

Zájem o baterie k obnovitelných zdrojům roste, u velkých zařízení však chybí

Solar panels1
Praha - S rozvojem solární energie stoupá také zájem o akumulaci energie. V prvním pololetí letošního roku byly k fotovoltaikám a dalším obnovitelným zdrojům energie připojeny baterie o celkové kapacitě 428,6 megawatthodiny (MWh). Je to o pětinu více než za celý loňský rok.

Strakonická teplárna změnila chlazení vodou, ročně ušetří dva miliony m3 vody

teplaren 4
Strakonice - Strakonická teplárna změnila chlazení vodou a ročně ušetří asi dva miliony metrů krychlových vody, v penězích asi 5,8 milionu Kč za rok. Firma uzavřela svůj chladicí okruh turbíny TG2, přestala čerpat chladnou a vypouštět oteplenou vodu zpět do řeky Otavy. Místo toho využívá chlazení v nové chladicí věži.

ČEZ dosud vyplatil přes 90 pct dividendy z loňského zisku, peníze dostal i stát

CEZ logo
Praha - Energetická společnost ČEZ zatím vyplatila přes 90 procent z celkové hodnoty dividendy z loňského zisku 78 miliard korun. Mezi akcionáři, kteří už dostali svou část dividendy, je i stát, který jako většinový vlastník dostal 54 miliard korun.

Polský provozovatel ropovodů zjistil netěsnost na ropovodu Družba

oil pipeline transneft
Varšava - Polský provozovatel ropovodů PERN zjistil netěsnost v potrubí ropovodu Družba, kterým se přepravuje ropa z Ruska do Evropy. Firma zastavila čerpání ropy tímto potrubím. Později uvedla, že již zahájila opravy poškozeného úseku a očekává, že tok ropy bude obnoven v úterý ráno, uvedla agentura PAP.

Rozhodnutí těžit o milion barelů ropy za den méně Saúdové prodlouží o měsíc

Oil well 3
Rijád - Saúdská Arábie o měsíc prodlouží rozhodnutí denně těžit o milion barelů ropy méně. Opatření tak bude platit až do konce září. Rijád přitom nevylučuje ani další prodloužení a prohloubení škrtů. S odvoláním na oficiální zdroj z ministerstva energetiky o tom informovala saúdskoarabská státní tisková agentura SPA.

Dukovanská elektrárna vyrobila za 38 let 500.000 gigawatthodin energie

nuclear power plant1
Dukovany - Jaderná elektrárna v Dukovanech na Třebíčsku už vyrobila 500.000 gigawatthodin energie. Podle mluvčího elektrárny Jiřího Bezděka je to nejvyšší výroba jednoho zdroje elektráren společnosti ČEZ. Dukovany na to potřebovaly 38 let.

Spotřeba energie v Německu v pololetí klesla o sedm procent

german flag1
Berlín - Spotřeba energie v Německu se v letošním prvním pololetí meziročně snížila o 7,1 procenta. Za poklesem stojí vysoké ceny energie a slabý hospodářský vývoj. V dnešní zprávě to uvedla německá organizace AGEB, která sleduje statistické údaje o energetickém sektoru.

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...