1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Plzeň postupně mění svítidla veřejného osvětlení, výbojky nahrazuje LED světly

bulb 1Plzeň - Plzeň postupně mění svítidla veřejného osvětlení. Původní výbojková světla mění za nová LED svítidla. která ušetří až 30 procent energie. Zatím je má město v necelé desetině z 21.209 stožárů veřejného osvětlení, o které se stará. LED svítidla mají nejen nižší spotřebu energie, ale také vyšší životnost.

V Plzni se ročně osadí v průměru asi 400 nových stožárů LED svítidly, sdělil dnes ČTK vedoucí oddělení veřejného osvětlení městské organizace Správa veřejného statku města Plzně Viktor Lang.

"Kdybychom měli LED svítidla ve všech stožárech, ušetřili bychom jen letos při současných cenách elektrické energie přibližně osm milionů korun. V budoucnu jistě ještě více, neboť ceny elektrické energie pro následující roky významně vzrostou," uvedl Lang.

Zatím poslední výměnu provedlo město v Polní ulici na Slovanech. Postavilo 14 nových stožárů s novými svítidly namísto dosavadních deseti. Celkem za ně město zaplatilo 1,5 milionu korun. Původní stožáry byly betonové, asi 45 let staré a již dožívaly. Město zároveň ve spolupráci s obvodní radnicí opravilo za téměř dva miliony korun chodníky v ulici, obvod na to přispěl 1,4 milionu korun.

Nové stožáry veřejného osvětlení jsou ocelové s pozinkovanou povrchovou úpravou. "Nově instalované veřejné osvětlení nejenže odstraní již stará a nevyhovující svítidla, ale také ušetří až 30 procent energie při provozu. V souladu s loni schválenou koncepcí veřejného osvětlení ve městě jsou v této rezidenční oblasti osazena svítidla s teple bílou barvou světla 3000 kelvinů a světelným kuželem směřujícím výhradně do spodního poloprostoru,“ uvedl náměstek primátora pro dopravu a životního prostředí Michal Vozobule (TOP 09).

Starší výbojková svítidla je nutné minimálně jednou ročně zkontrolovat a v průměru jednou za čtyři roky vyměnit. "Nová LED svítidla jsou bezúdržbová, zásah potřebují jen při poruše. S postupnou výměnou svítidel za LED se nám tak snižují i náklady na údržbu,“ doplnil Pavel Bočan, který má na Správě veřejného statku města Plzně veřejné osvětlení na starosti. Zatímco životnost jedné dosud používané výbojky je průměrně 16.000 hodin, minimální požadovaná životnost LED svítidel je 80.000 hodin.

Základní požadavky na osvětlení komunikace pomáhá definovat loni schválená koncepce veřejného osvětlení, která říká, že na hlavních komunikacích má být více světla s teplotou chromatičnosti 4000 kelvinů, naopak v rezidenčních oblastech se mají používat svítidla s teplejší barvou světla, maximálně 2700 kelvinů. Projekt v Polní ulici se ale připravoval ještě před novou koncepcí, takže teplota světla odpovídá požadavkům v době projektování, tedy 3000 kelvinů.

18.07.2022 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

220x660 sk 2022

 

Nenechte si ujít...